• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
adanaisi

ABDİ AĞALARA KARŞI İNCE MEHMED RUHUYUZ

Vedat GÜL

Vedat GÜL

E-Posta : twitter.com/VedatGul01

 PTT 1. Ligin ilk yarısı önceki sezonlara göre daha kısır puanlarla bitti. Adanaspor 3. ve Demirspor’da 4. olarak ilk yarıyı kapattılar.

17 haftalık süreçte ilk Demirspor’u değerlendirmeyle başlayalım.

Geçen sezon Demirspor acemiliği yüzünden süper ligin kapısında dönmüş, camia ve taraftar ikiye bölünmüş, herkes çok büyük hayal kırıklığı yaşamış, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün “Davulda bizde olmalı, tokmakta” sloganıyla kongreye gidilmiş, Selahattin Aydoğdu mu yoksa başkası mı tartışmaları yaşanırken Sedat Sözlü başkan adaylığını açıklamış, Demirspor camiasının ve taraftarının yarısından fazlasının istemediği Sedat Sözlü abisinin konumu sayesinde Demirspor’un yeni başkanı olmuş ve herkes bunu kabullenmek zorunda kalmıştı.

Demirspor transfere ilk başta, Osmanlıspor ve Şanlıurfaspor’dan  başarısızlıkları yüzünden ayrılan Osman Özköylü’yü alarak başladı. Ardından peşi sıra hızlı bir şekilde transferler yapmaya başlandı. Demirspor kaleci, defans, ortasaha ve forvet transferleriyle kağıt üzerinde harika bir takım olmuş, camia ve taraftarlar havaya girmişlerdi.

Lig başlamış ve Demirspor ilk 4 hafta rakiplerini ezip geçmişti. Sonra birdenbire ortaya “Hüseyin Sözlü’ye Demirspor üzerinden operasyon yapılacak” açıklamasını hem bir iki basın mensubu dile getirmiş hem Hüseyin Sözlü dile getirmiş hem de Sedat Sözlü dile getirmişti.

Bu hayal ürünü olan operasyon iddiasından hemen sonra Demirspor bir anda puan tablosunda aşağı doğru inmeye başlamış, arka arkaya beraberlikle ve mağlubiyetler oluşmuştu. Geçen sezon Ünal Karaman elini masaya vurduğunda nasıl takımın kimyası bozulmuşsa bu senede hayal mahsulü olan operasyon iddiası takımın kimyasını bozmuştu.

Osman Özköylü istifa etmiş, sezon başında “bu takımı ben kurdum ve bütün transferleri ben yaptım. Devre arasında transfer yapmayacağız. Süper lige çıktığımızda benim kurduğum bu takıma 1-2 oyuncu alarak süper ligde iyi yerlere geleceğiz” diyen Osman hoca giderayak kendi kurduğu takımın futbolcularına zehir zemberek laflar söylemişti.

Daha sonra Demirspor’da tuhaf gelişmeler olmuş, başarısızlığı yüzünden giden Osman Özköylü’yü Sedat Sözlü geri getirmiş, başarısızlığın faturasını futbolculara kesen ve kendi aldığı futbolculara paracı diyen Osman Özköylü Demirspor’a geri dönmüş, giderayak kendileri için paracı diyen ve zehir zemberek açıklarıyla kendilerini taraftarın önüne atan futbolcular basın toplantısında Osman Özköylü’yü geri istemiş, sezona gerçekten de şampiyon olacaklarına inanan taraftarlar takımı iyi yönetemeyen Osman Özköylü’yü geri istemişti. Gerçekten de ortada tuhafın ötesinde de bir tuhaflık vardı. Şimdiden söylemek gerekirse sezon sonu başarısızlık olursa Demirspor camiası ve taraftarı “bunlar bizim önümüzü kesti, şunlar bizi çıkarmadı, onlar bizi oyun oynadı” diye komik lafların içine girmesinler. Çünkü bu tuhaflığı siz gerçekleştirdiniz.

Demirspor ilk yarıyı istediği yerde bitiremeyince devre arasında transferler yapacaktır. Demirspor’un direk oynatacağı kaleci transferine ihtiyacı yok. Ahmet Can’a güvenilmeli. Adana’da bir Hayrullah gerçeği var. Hayrullah’a güvenildi ve kendisini A Milli Futbol Takımımıza kadar çıkardı. Emre Selen’e yapılan Ahmet Can’a yapılmasın. Kendi şehrimizin çocuklarını yemeyelim.

Demirspor’un sağbek, solbek, iki stoper, sağ ön kanat oyuncusu, iki ortasaha ve forvet transferiyle birlikte 8 transfere ihtiyacı var. Devre arasında kaliteli oyuncular bulmak ve onları kısa sürede takıma monte etmek çok zor olacaktır. Bu sebeple ikinci yarı Demirspor’un başarılı olacağını düşünmüyorum. Demirspor gelecek seneye hazırlık yapsın.

Sezon başında bu takıma hep general alındı. Savaşacak oyuncu alınmadı. Umarım devre arası transferlerinde Demirspor sezon başında yaptığı hatalara düşmez.

Şimdi de Adanaspor’un 17 haftalık karnesini değerlendirelim.

Geçen sezon küme düşme korkusu yaşayan Adanaspor sezonu, Bayram Akgül’ün taraftarın sesine kulak vermesiyle beraber Eyüp Arın yönetiminde açtı.

Brezilya’dan stoper ve orta saha olmak üzere iki tane bu lig için kaliteli oyuncu alındı. Arkasından İngiltere’de oynadığı yıllarda iz bırakmış bir oyuncu transfer edildi. Ardından yabancı forvet transferi gerçekleşti. Tabii bu sırada yerli oyuncular da transfer edildi.

Adanaspor taraftarlarının hemen hemen hepsi transferleri yetersiz görüp “bu sene bizden bir şey olmaz. Belki küme bile düşeriz” moduna girmişti. Sezon başında Adanaspor’un bu kadroyla başarılı olacağını ve ilk 6’ya gireceğini inanan sadece birkaç kişi vardı. Bunlardan birisi bendim. Hafta içi her gün saat 14:00’da Lokum FM’de Özkan Ürkmez’in sunduğu, Adanaspor’un eski A Milli oyuncusu Reşat Yılmaz’ın yorumlarıyla “Sevdamız Futbol” programında daha bu sezon başlamadan defalarca “Adanaspor ilk 6’ya girecek. Eğer ilk 6’ya girerse süper lige çıkar” dediğimde Adanaspor ve Demirsporlular benim üzerime gülüyorlardı. Ligin ilk yarısında sonuç ortada.

Adanaspor ligin ilk üç haftasında rakip kaleye gol atamadı. Taraftarlar arasında “acaba düşecek miyiz” korkusu iyi belirginleşmişti.

İlk üç haftadan sonra Adanaspor’un form grafiği sürekli olarak hep yukarılara çıktı. Sezon başında küme düşen takım fizik gücünü de ortaya koyarak rakiplerinden puanlar toplamaya başlamıştı.

Her şey yolunda giderken bir anda ortaya Eyüp Arın krizi ortaya çıktı. İstifa etmesi, istifasını geri alması sonra tekrardan istifa etmesi camianın ve taraftarın huzurunu kaçırmıştı.

Daha sonra Engin İpekoğlu’nun yeni hoca olmasıyla beraber çoğumuzun aklında soru işareti kalmıştı.

Engin hoca ile beraber Adanaspor takımı anormal bir şekilde üst sıralara tırmandı. Türkiye Kupasında da işler iyi gitti.

Sezon başında küme düşer denilen Adanaspor ilk yarıyı üçüncü olarak bitirdi.

Takımda kalede Adana halkının evladı olan Hayrullah gibi bir genç yeteneğinin olması ve güven vermesi, sağbekte Adana halkının evladı Emre Uğur gibi genç yeteneğinin olması, stoperde tecrübeli Merthan’ın olması, diğer stoperde Brezilya U-21 takımında oynamış, sezon başında bocalayan ve sonra toparlanan Didi’nin olması, solbekte transferin son günlerinde alınan genç ve süratli Canberk’in olması, Orta sahada Türkiye’de iz bırakmış Nduka gibi tecrübeli ve yetenekli birinin olması, Brezilya U-21 takımında oynamış, fizik gücü ve mücadeleci olan zaman zaman skora golleriyle katkı koyan Renan’ın olması, sezon başında gidip geri gelen bana göre bu ligin Gattuso’su olan Tevfik’in olması, Adana halkının evladı olan kendisini geliştiren skora ara ara golleriyle katkı koyan Sami Can’nın olması, İngiltere’de iz bırakmış sezon başında taraftarı heyecanlandıran, ilk on haftada katkısı olmayan ama kalan yedi haftada takıma katkısı olan Magaye’nin olması, forvette  tecrübeli, hızlı, son vuruşları iyi olan ve rakip defansın korkulu rüyası olan Ergin Keleş gibi bir ismin olmasıyla beraber Adanaspor çok iyi bir ivme yakaladı.

Bu takım ikinci yarı için yetmez. Çünkü ikinci yarıda sona doğru makas daraldıkça ortalık Kurtlar Vadisi gibi olacak. Herkes en iyi silahlarını kullanacak.

Adanaspor’un stoper, sol ön, orta saha ve yırtıcı kaliteli bir yabancıyla birlikte dört transfere ihtiyacı var. Yapılacak olan dört transferin birinde ya da üç transfer yapılacaksa birinde yanılma hakkınız olabilir. Geriye kalan kadroya oturtacağınız üç ya da iki nokta isimle bu takım gerçek ligine yani süper lige çıkar.

İçerde kazanılan Karabük maçında Bayram Akgül şehir dışından gelen misafirleriyle birlikte maçı locadan izledi. Özellikle ikinci yarısında heyecandan maçı ayakta izleyen, gol attıkça sevincinden çıldıran Bayram Akgül’de bu devre arası transferlerinde gerekeni yapacağını inanıyorum. Ben de o maçı kapalı tribünde izlediğim için her şeyi net gözlemledim.

Ayrıca önemli bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Adanaspor’da Sabit Hakan Yılmaz diye genç yetenek hem de bileklerini hakim bir isim var. Adanaspor bu oyuncudan yararlanmayacaksa kiraya verilmesi gerekir. Bu isim Adanaspor’un geleceği olabilir.

Belki Adanaspor’un yıldız isimleri yok, belki Adanaspor’un fiyatlarıyla övüneceği futbolcuları yok ama Adanaspor camiasının ve taraftarlarının her maçta yüreğini ortaya koyan, formasını hakkını vererek terleten, para için oynamayan alnı öpülecek yürekli futbolcuları var.

Her deplasmana giden ve deplasmanda tribün dersi veren, son Elazığ maçında deplasman rekoru kıran BÜYÜK ADANASPOR TARAFTARLARI’nı da unutmamak lazım. Bu başarıda onlarında payı var.

Her zaman söyledim, şimdi de söylüyorum. Sahada futbolcuların fiyatları değil yürekleri mücadele eder.

Sezon başında futbolcuların fiyatlarıyla övünen takımların hali ortada. Adanaspor gibi Giresunspor gibi yürekleriyle mücadele eden takımların durumları da ortada.

Adanaspor taraftarları eskisinden daha çok takımına sahip çıkmalı. İkinci yarı dananın kuyruğu kopacak.

Taraftar tribünlere daha çok gelmeli.

Birilerinin hayalleri, Adanaspor’un ise mazisini süsleyen anıları var.

Umudun ordusu adım adım zafere yürüyor!

Unutmayın şampiyonluk gittiği yoldan gelir’

ABDİ AĞALARA KARŞI İNCE MEHMED RUHUYUZ!!

GELİYORUK!!

 UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. MB Multi Medya Haber Hizmetleri sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve MB Multi Medya Haber hizmetleri sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.Veriler her 30 dakikada bir güncellenir.

İzlenme: 3404 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ