• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Terör saldırılarında, Her yol Suriye’ye çıkıyor

Osman Çokyaşar

Osman Çokyaşar

E-Posta :

 29 Aralık 1970’te Deniz Gezmiş ve 4 arkadaşının aynı güvenlik kulübesine ateş açtığını iki polisin yaralandığı olayla ilgili Deniz Gezmiş savunmasında “1920’lerde İstanbul’da Karakol Teşkilatı hangi amaçla İngilizlere ve Osmanlı polisine kurşun sıktıysa biz de o amaçla sıktık.” Demişti.

Aradan bu kadar zaman geçmesine rağmen terörist saldırıların şiddeti büyüdü ve gündemde hala ABD ve İsrail var. Dünyadaki ülkelerin ve Türkiye’deki karışıklığının müsebbibi olarak, başta ABD görülüyor. Saldırının zamanlaması da ilginç. Malatya’daki Kürecik üssünün tartışıldığı, Adana ve diğer bölgelere Patriotların törenle yerleştirildiği bir dönemde ABD elçiliği hedef oluyor. Saldırganın yasadışı sol örgüt üyesiymiş.

Bunu da parçalanan vücudundaki bir ben’den buluyorlar. Ayrıca, İsrail uçaklarının Suriye içlerine kadar girip ateş açması ve Milliyet’in sürmanşetten verdiği Bin Ladin’in damadına operasyon da gündemdeyken. Bu kadar önemli olayların acaba Suriye ile ilintisi var mıdır? Bence her yol Suriye’ye çıkıyor. ABD Konsolosluğuna saldırı, İsrail jetlerinin Suriye içerisine saldırıları ve diğer terörist olaylardaki amaç, ABD’yi Suriye konusunda caydırmak mı? Müdahalede bulunması için zorlamak mı? Yakında belli olacaktır.

Suriye iç işlerine müdahil olan süper devletler, kolay sandıkları ‘ESED’İ İKTİDARDAN UZAKLAŞTIRMA’ konusunda henüz başarılı olamadılar. Daha önceki yazılarımda da belirtmiştim. Adana, Hatay, Antalya’daki otellerde yerleşik binlerce ‘ARAP!’ şu anda Suriye’de muhalif gurup içerisinde Esed güçleriyle çatışıyorlar. Yaralananların büyük bir kısmı Türkiye hastanelerinde tedaviye getiriliyor.

Çok kısa süreceği söylenen Esed’i düşürme operasyonu, çok uzun sürdü. Bu da başta Türkiye olmak üzere, Süper güçlerin aleyhine gibi gözüküyor. Bu başarısızlığı daha fazla insan ölmesi için bilerek mi yapıyorlar? Yoksa, sınır komşusu Türkiye’nin zararının daha da büyümesi için mi? Bence her iki nedenden dolayı bu işi bilerek uzatıyorlar.. Savaş nedeniyle ekonomisi iyice tükenen ‘Esed’siz Suriye’, kendisini başta ABD olmak üzere İsrail ve diğer süper güçlerin kucağında bulacaktır.

Düzen kurucalar, öyle veya böyle, (Gerektiğinde Türkiye’yi de işin içine sokarak) bu işi yakın bir zamanda bitirecekler gibi gözüküyor.

İzlenme: 982 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR