• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Müşteri velinimet midir?

Osman Çokyaşar

Osman Çokyaşar

E-Posta :

 Bir ara bir elamanı Gazeteme abonelik için Darendeli hemşerilerimin iş yerlerine ve makamlarına göndermiştim. Bu hanım kardeşimiz Gazetem adına abone ve reklam toplamak için hemşerilerimizi iş yerlerinde ziyaret ediyordu.

Hemşerilerimizin bu hanım elamanı Darendeli nezaketiyle karşılayıp abonelik ve reklam desteklerini verceklerini sanarken, yanılmışım. Ben Darendelilerin aseletinde hamiyetperver, birbirine düşkün, zorda kalanın yardımcısı olmak vardır v.s… sanıyordum. Ama ne yazıkki yanılmışım. ‘Asl’ derken, geçenlerde Melekgirmez’de yıllardır esnaflık yapan, Darendeli olmayan ama Darendeli komşuları olan bir abimiz, Darendelileri tarif ederken,”Darendelinin namazını, hacılığını elinden al. Bir Yahudi’den farkı yok.” Tanımlamasında bulunarak. Darendelilerin aslı Yahudi mi? Diye de sordu.

Asıl konumuza dönersek: Bu hanım kardeşimiz Darendeli olmadığı için, aslına dönen bazı Darendelilerin tavrı nedeniyle hemşerilerimiz hakkında yanlış fikirlere kapılmış. Buradan herkesin bilmesini istiyorum. Biz dilencilik yapmıyoruz. Bir ürün satıyoruz. Esnaf olarak bildiğimiz ve farklı ürünler satan siz Darendeli Hemşerilerimize ürünümüzü satmak için sizleri ziyaret ediyoruz. Alırsın veya almazsın. Hakaret edici küçük düşürücü kelimelerle “Aslının” gerekliliğini yerine getirmene lüzum yok.

Darendeli olduğun için buradan söylüyorum. Benim ürünümü alırsan benim müşterimsindir. Seni çok severim. Ürünümden almazsan senin için farklı düşünürüm. Bu bir hemşeri gazetesidir. Her canlının muhakkak bir kez tanışacağı musalla taşı gibi, bu gazete de sana bir gün lazım olacak. Nasıl mı? Ölüm acıdır ama eş, evlat, ana, baba sahibiysen onlardan birinin vefatını bu gazete vasıtasıyla duyuracaksın. Hoş aslına dönen Darendelinin bu ulvi görevler umurunda değildir ya.

Bu hanımefendiyi ilk gün çarşı içerisinde birkaç hemşerime gönderdim. Muhasebeci hemşerimiz Mustafa Olgun ve Güler Eşarp’ın sahibi Hacı Güler abimiz, AL BARAKA’da memur kardeşimiz Aydın Bayhan, Kızılaslanlar Teknik Hırdavat sahipleri Durmuş ve Bedrettin Kızılaslan abonelikleriyle desteklerini vermişler. Koca Bank Asya’nın Müdürü Fatih Bayhan, ipe un sererken, Karakaya Hırdavat’tan Lütfü Karakaya abimiz, kendisinin de eski bir gazeteci olduğunu söyleyerek, kesinlikle abone olmayacağını söylemiş. Türkiye Finans’ta ki hemşerimiz Erkan Oral sonra arayacağını belirtmiş. Beş Ocak Meydanındaki Kuveyt Türk’teki hemşerimiz Mutlu Aydemir, “Evleneceğim. Bana para lazım” diye söylenmiş. (Düğününe davet ederse, gazetemiz adına hediyemizi getiririz.)

İkinci gün, Darendeli esnafların çok olduğu, ATİKOP Çarşısına giden elemanımızı hemşerilerimiz hoş karşılamışlar ve Gazi Boynueğri abimiz, Erbaşlar Plastik’ten Halil Erbaş, BEYAZ EL’den Hasan Emekdar abone olarak desteklerini verirken, kuyruk acısı olan İsmail Köndel her zamanki nahoş tavırlarıyla aslı gibi hareket etmiş.

Üçüncü gün gittiği Ceyhan Yolu’ndaki Büyük Toptancılar Çarşısı’ndaki zatan üç beş tane kalan Darendeli esnaflar, Güzel Kollektif’ten, H. Musa Güzel, Has Kollektif’ten Mehmet Tatlıcı, Aydemirler Ticaret’ten Mehmet Aydemir, Aşlamacılar’dan Adnan Aşlamacı, (Seyhan Meclis üyesiyken, arada bir desteğin oluyordu. Siyaset bitti ya! İşte Darendeli siyasetcilerin handikapı bu. Onun için böyle siyasetciler Darendeli ismini kötülüyorlar.) Eski eczacılardan şimdiki hırdavatçı Abidin Aşlamacı, ileri geri konuşarak aslının gereğini yerine getirmişler. Asıl önemlisi, ATİKOP’taki bir zat, (Mehmet Buyurgan) cenaze haberlerini bir ay sonra okuduklarını belirtmiş. E behey adam www.darendelilerrehberi.com sitesine bakarsan Darendelilerle ilgili acı tatlı tüm haberlerden anında tüm dünya haberdar oluyor. Sen nerede otlanıyorsun daha. Yukarıda isim isim zikrettim. Tekrar söylüyorum Gazeteme abone olan ilan ve reklamlarıyla destek olan hemşerilerim benim MÜŞTERİMDİR. MÜŞTERİ VELİNİMETTİR Gazeteme Abone olmayanlar ve destek vermeyenler. İşyerinize Darende Zengibar Gazetesi adına gelenlere “Adam” gibi davranın. Darendelilere laf getirecek hareketlerde bulunmayın.

İzlenme: 1285 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • darende esnafı adam olmaz

    Misafir: yarısından fazlası dolandırıcı olan darendeli sahtekarlardan neyin desteğini bekliyorsunuz osman bey 10 Şubat 2013 20:15

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR