• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Kim bir müslümandan bir sıkıntıyı giderirse

Osman Çokyaşar

Osman Çokyaşar

E-Posta :

 Rahmet yüklü evrensel mesajlarıyla gönülleri aydınlatan Peygamberimiz (s.a.s.)’in, asırlar öncesinden seslendirdiği kardeşlik ahlakı ilkelerine hep birlikte kulak verirsek,

“Müslüman, Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu düşmana teslim etmez. Kim din kardeşinin bir ihtiyacını giderirse, Allah da onun ihtiyacını giderir. Kim bir Müslümanın bir sıkıntısını giderirse, Allah da onun kıyamet sıkınalarından birini giderir. Kim bir Müslümanın kusurunu örterse Allah da kıyamet günü onun kusurunu örter.” Buhârî, Müslim, Ebû Dâvûd, Tirmizî

Kardeşlik kavramı, aynı anne-babadan meydana gelenlere hasredilemeyecek kadar geniş kapsamlıdır.

Kardeşlik, Yaratan’ın bakışıyla insanı sevmektir. Yağmurun getirdiği rahmet gibi birbirimize rahmet olmaktır. Bir yerine binler olmaktır kardeşlik. Peygamberimizden gelen bir vefadır. Yıkık viranelerdeki mahcup edalı gariplere, kimsesiz gönüllere, yetimlere ve öksüzlere yürekten “kardeşim!” diyebilmektir.

Özellikle de biz Darendeliler arasındaki kardeşlik herkesi kıskandıracak kadardır.

Yukarıdaki hadis’e konu bir şekilde geçenlerde bende zora düştüm. Sayın Hilmi Keyhıdır’a durumumu telefonla bildirdim. Hilmi Bey, sağ olsun aynı anda hemşerilerimizden H. Ali Hıradağı’nı arayarak durumumdan haberdar etmiş. Ertesi gün Hacı Ali Amca, oğlu Veysel’i görevlendirerek beni bulunduğum zor ortamdan kurtardılar. Sayın Hilmi Beye gösterdiği hassasiyete, Sayın Hacı Ali Hıradağı’na gösterdiği cömertliğe, Sayın Veysel Hıradağı’na da gösterdiği çabalardan dolayı teşekkür ederim.

Biliyorum ki bulunduğum durumdan haberdar olsalardı, diğer hemşerilerimde aynı duyarlılığı göstereceklerdi.

Allah kendilerini yukarıdaki hadis ve ayetlere konu mertebelere yükseltsin.

Allah kendilerinden razı olsun.

Ya Rab! Son nefesimi verinceye dek şahsıma muhabbet duyan, dertlerimle dertlenen mümin kardeşlerim olduğu için sana şükrediyorum.

Osman Çokyaşar

İzlenme: 1226 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR