• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Darendelilerin Dünyaya Açılan Penceresi

Osman Çokyaşar

Osman Çokyaşar

E-Posta :

 24 Şubat’ta çıkacak 100’üncü sayısıyla 6 yaşında.

Darende gazetesi’ 7 yıl önce, Emekli Bankacı Hilmi Keyhıdır’ın düşüncesi olarak ortaya çıktı. 2007’nin Aralık ayında, Hilmi Abi, beni o zamanlar gazetecilik yönüyle kabuğuna çekilmiş Emin Tatlıcı’nın bürosuna çağırdı. Darende gazetesi çıkarmak fikrinde olduğunu belirterek, Emin Tatlıcıyla birlikte bir gazete çıkartmamızı istedi. Emin Tatlıcı ile anlaşamadığını anladığım Sayın Keyhıdır, sahibi olduğum ‘Yaşar Medya’nın ismini Darende Gazetesi olarak değiştirirsem, yazılarıyla destek olacağını söyledi.

Bende sahibi olduğum ‘Yaşar Medya’nın adını, ‘DARENDE ZENGİBAR GAZETESİ’ olarak değiştirdim. Doğru, dürüst, cesur ve tarafsız yayıncılık ilkeleriyle, 2007’nin Aralık ayında yayına başlayan www.darendelilerrehberi.com, adeta Darende’nin ve Darendelilerin sesi, nefesi oldu.

Dünyanın her yerindeki Darendeliye çocukluğunun veya gençliğinin bir bölümünün geçtiği ata, baba yurdundan anlık, günlük haberler ulaştırdı. Gerçek olan da, Darende Zengibar Gazetesi’nin, site yayına başladığında da www.darendelilerrehberi.com un en sadık izleyicileri Darende’de değil, ilçe dışındadır. Özellikle de, başka ülkelerde yaşayan Darendelilerdi. Gurbetteki

Darendeliler için sitemiz, haberlerin, yorumların ötesinde, hemşerilerimizin memleket özlemini giderdiği bir konuma geldi. Yazarlarımızın, özellikle de Maşara Köşesi sahibi Emekli Bankacı Hilmi Keyhıdırın yazıları ve haberlerinin ana konusu daima, Darende ve Darendeliler oldu. Diğer yazarlarımız da Darende’yi her yönüyle ele aldılar, yazdılar. Siyasi ve sosyal yaşamıyla, kültürüyle, folkloruyla, ekonomisiyle, sporuyla şirin ilçemiz Darende, www.darendelilerrehberi.com ve Darende Zengibar Gazetesi’nin sayfalarında hayat buldu. Şu ana kadarki yayına koyduğumuz her sayfamızda Darendelilerin hak ve hukukunun, değerlerinin savunucusu oldum. Bağımsız, bağlantısız ve sadece gerçeğin peşinde yürüyen yayın çizgimiz ile cesur, özgür, objektif gazeteciliğin gereklerini yerine getirmenin mücadelesini verdim.

Binlerce, on binlerce haber, yazı bu prensiplerin yansıtıldığı yayınlar olarak arşivlerimizde yer aldı. Herhangi bir güç odağına yaslanmadan, sadece okurumuza, meslek ilkelerine, kamu yararı ve evrensel hukuk ilkelerine karşı duyduğumuz sorumlulukla çerçevelediğimiz yayın politikamız Darende Zengibar Gazetem ve www.darendelilerrehberi.com sadece yerel düzeyde değil, aynı zamanda Türkiye ölçeğinde de Darendelilerin ciddi bir referans kaynağı olmasını sağladı.

Sitenin özgür ve nitelikli okuyucu platformu, sitemizi takip edenlerin güncel gelişmelere yönelik düşüncelerini ilkeli yorumlarıyla, kamuoyu ile paylaşması, sıradan vatandaşın sesinin yöneticilere ulaşmasına olanak tanıması açısından doğrudan iletişimin özgün bir örneğini oluşturdu. Güç koşullarda başlayıp uzun süre bu koşullarda sürdürdüğümüz yayınımız sırasında, ilkeli Darendelilerin hep destek ve takdirini gördüm.

İlk günden bugüne kadar her geçen gün artan “okunurluk, izlenirlik” www.darendelilerrehberi.com sitemize etkili ve ses getiren bir yayın organı konumunu kazandırdı. Teknolojinin, Internet’in, dijital cihazların mesleğimize yaptığı katkı ve değişimin farkındayım. Ancak tüm bunlara karşın “gazetecilik” anlamında değişen bir şey olduğunu sanmıyorum. 10 sene önce “gazeteci” olarak işimi nasıl yaptıysam bugün de aynı ilkelerle yapmak için çaba harcıyorum.

Yani, hemşerilerime doğru ve dürüst haberleri iletirken, ilkeli yayıncılıktan ödün vermeyen, her geçen gün daha etkili ve güçlü bir yayın organı olma gayretiyle hareket ediyorum. İster matbua baskısı ister bilginin saniyede aktığı Internet teknolojisi olsun, tek işi gazetecilik olan benim için, mesleğin ahlakı ve kalitesi anlamında değişen hiçbir şey olmadı.

Bundan sonra da olmayacak…

Altı senedir büyük özveriyle çıkarttığım ve 100. sayıya ulaşan Darende Zengibar Gazetesi ve akabinde sanal âleme taşıdığım, www.darendelilerrehberi.com sitesi, Allahın izni, hemşerilerimin ilan, reklam ve abonelik desteğiyle uzun yıllar Darendelilerin gözü kulağı ve dili olacaktır.

Bu vesileyle de, şimdiye kadar gazetem ve siteme destek veren hemşerilerime minnettarlığımı belirtirim.

İzlenme: 3080 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR