• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

8 Mart’ta Kadın Olmak

Osman Çokyaşar

Osman Çokyaşar

E-Posta :

 TBMM'nin 23 Ağustos 1923'te onayladığı Lozan Barış Antlaşması, diğer ülkelerin de onaylamasıyla 6 Haziran 1924'te yürürlüğe girdi. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunda önemli bir adım olan bu antlaşma, sonucunda, Halifelik kaldırılarak, yani “DEVLET’İ ALİYYE’Yİ tarihe gömmüştük.” Antlaşma gereği, Türkiye’nin yönetim şeklinden tutun, kadın-erkek ilişkisine, ithalat ve ihracatına kadar her şey zapt’u rapt altına alınmıştır.

Tabiri caizse, elin adamı seni bağlamış. Direksiyon onların ellerinde seni de kucağına oturtturmuş, ‘ınının, ınının’ sesleri çıkartarak arabada kucakta gitmene izin veriyor. Kadınlarımızın durumu da, Antlaşmada yazılıdır. Yine böylesine bir Türkiye’de Kadın günü kutluyoruz. Kadın olmak. Hele de Türkiye’de kadın olmak zor. Kadın evlerimizde en değerlimizdir. Yatak odamızın, olmazsa olmazlarından olan kadınımız, aşçımızdır, temizlikçimizdir. Reklamlarımızda kadınları kullanırız ki; mallarımız daha çok satılsın. Dizilerimizde, filmlerimizde kadın olursa, hele de güzelse, reyting artırır. Hatta devletimiz kadınları ‘genelev’ diye adlandırılan ve birkaç saatliğine şehvetli erkeklere kiralama dükkanları açtırır. Oralardan aldığı vergiyi de, emekli Hacı anneme ve Hacı babama emekli maaşı olarak tevdi eder. Allah var, ‘genelev’ gelirini eşit bir şekilde insanlarımıza taksim eder. Daha kadınlarımızı nerelerde kullanırız.

Kadınlar hizmet sektörlerinin baş tacıdır. O’nlar sekreterdir. O’nlar temizlikçidir. O’nlar hemşiredir. O’nlar paspasçıdır. O’nlar çaycımızdır işletmelerimizde. O’nlar tezgahtardır dükkanlarımızda. Kadınlarımız ne kadar aşağılayıcı iş varsa baş tacıdır. Kadınlarımız oy da verirler seçimlerde. Ama siyasette, vekillikte, meclis üyeliğinde pek göremeyiz. Eğer o’nlar vekil olursa, meclis üyesi olursa, iş kadını, tüccar olursa, yukarıdaki aşağılayıcı işleri kimler yapacak? Kadı sadece Türkiye’de mi bu durumda? Hayır dünyanın her yerinde.

Amerika’da da, Almanya’da da, Fransa’da da, İngiltere’de de kadın aynı durumda. ‘Allah’ın bizlere emaneti’ olduklarını unutmamak kaydıyla, kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadın Günü’nü kutluyorum.

İzlenme: 1012 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR