• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Mobbing Hakkında Bilinmeyenler

Emre Şirinterlikçi

Emre Şirinterlikçi

E-Posta : buyukadana@gmail.com

Merhabalar,

Belki herkesin bildiği ve adını koyamadığı, belki de bilerek yaşadığı bir sıkıntı yani  psikolojik baskı diye adlandırdığımız MOBBİNG den bahsedelim.

 Mobbing, bir veya birkaç kişinin bir diğer kişiye uyguladığı,  rahatsız etme veya sıkıntı vermek anlamında, ahlaka, etiğe aykırı yöntemlerle uygulanan psikolojik saldırıdır.

Mobbing, yaş, ırk, cinsiyet ayrımı gözetmeden, taciz, rahatsız etme ve kötü davranış yoluyla herhangi bir kişiye yönelen saldırganlıktır. Kişinin saygısız ve zararlı bir davranışın hedefi olmasıyla başlar.    

Önceleri okullarda çocuklar arasında kullanılmış, sonra sosyal hayatta ve iş hayatında baskınlığını göstermiştir. Zorbalık, yıldırma, dışlamak, gözden düşürmek için uygulanmıştır.   

İşyerlerinde de 1950-1960’lı yıllarda yapılan araştırmalar, mobbingin sadece çocuklar arasında yaşanmadığını ortaya koymuştur. İş yaşamında daha yoğun olduğu 1984 yılında Dr.HeinzLeymann tarafından “İş Hayatında Güvenlik ve Sağlık” konulu raporla bilimsellik kazanmıştır.
 
Genelde mobbing işyerlerinde uygulanır. 
İşyerinde uygulanma amacı ; 

* Çalışanların potansiyellerinin açığa çıkmasının engellenmesi,
* Üretkenliklerinin  bastırılması,
* Başarılarının engellenmesidir,
* Kişiyi iş yaşamından dışlamak,

Amirleri ima ve alayla, karşısındakinin toplumsal itibarını düşürmeye yönelik saldırgan bir ortam yaratarak kişiyi işten ayrılmaya zorlar.

Mobbing davranışlarından bahsedecek olursak;

* Mesleki yeterlilik sorgulanır,
* Kişiden bilgi saklanır,
* Yetkileriniz azaltılır,
* Sözünüz kesilir, 
* Yaptığınız iş sürekli eleştirilir, 
* Jest ve bakışlarla ilişki kesilir, 
* Kimse sizinle konuşmaz, 
* Çalışanların sizinle ilişkiye geçmeleri yasaklanır, 
* Orada değilmişsiniz gibi davranılır,
* Arkanızdan kötü konuşulur, 
* Asılsız söylentiler çıkarılır, 
* Kararlarınız sürekli sorgulanır, 
* Hiçbir özel göreviniz yoktur, 
* Sürdürmeniz için anlamsız ve sahip olduğunuzdan daha az nitelik gerektiren işler verilir.

Peki bunları kimler uygular ?

Böyle psikolojik baskıyı bir kişide uygulayanın kişiliği, üretkenliği ve kaybetme korkusu yaşayan , egoları güçlü yöneticiler.

Genellikle üst pozisyonda çalışanlar tarafından uygulanır. Eşit pozisyonlarda çalışanlarda bu uygulamayı destekleyebilir.

Mobbingle Hukuki Mücadele;

Mobbing genellikle bir inkar ve görmezden gelme mekanizmasıyla işlediğinden, mücadelenin hukuki boyuta taşınması gerekebilir. Dava açılmadan önce gerçekleştirilen girişimler, hukuki yollara başvurmak için gereken delillerin toplanmasına yardımcı olur. 

Mobbing için başvurulabilecek hukuki yollar çalışanın statüsüne göre farklılıklar gösterebilir.

 Gerek işçi statüsünde gerekse kamu personeli olarak çalışan mobbing mağdurları, uğradıkları psikolojik şiddetin tespiti ve (varsa maddi) manevi zararlarının tazmini için dava açabilirler. 

Mobbing, kanunlarda açıkça suç olarak tanımlanmamış olsa da mobbing amacıyla gerçekleştirilen bazı fiillerin cezalandırılması için adli mercilere başvurmak mümkündür.

UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. MB Multi Medya Haber Hizmetleri sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve MB Multi Medya Haber hizmetleri sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

İzlenme: 1037 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ