• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Respect For Private Life

Bekir Murat BÜYÜK

Bekir Murat BÜYÜK

E-Posta : bekirmurat2004@gmail.com

Başlık niye ingilizce diye sormayın çünkü yasamızda yarı Amerikan yarı İngiliz oda normal gibi...
Kişisel Verilerin Korunması Yasa Tasarısı’na göre, ‘İsim, telefon numarası, pasaport numarası, resim, görüntü ve ses kayıtları, parmak izleri ‘ gibi bilgiler devlet veri bankasında olacak. Bu veriler yasal zorunluluk dışında ‘sır’ kabul edilip kimseyle paylaşılmayacak. Hastane kayıtlarındaki AIDS testi, THY’deki ‘domuz eti yemem’ bilgisi de sır olacak. Ancak tasarı bu haliyle ‘özel hayatın gizliliği’ konusunda yeni bir tartışma başlatacak.Ulusal bir gazetenin yeni bir yasa tasarısıyla ilgili haberi şöyle devam ediyor.

Kişilerin ırk, etnik köken, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep, dernek, vakıf, sendika üyeliği, sağlık, cinsel hayat ile ilgili veriler özel veriler olarak kabul ediliyor.  MİT ve Emniyet yasaklanan alanlarda kişisel veri toplayamayacak, fişleme yapamayacak.

Kişisel verileri yasalara aykırı olarak ele geçiren, kaydeden, bir başkasına verenler altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.

Sanırım Avrupa Birliği’ne uyum çalışmaları doğrultusunda hazırlanan yasa tasarılarından biri. Kulağa hoş geliyor da gel uygulayabilirsen uygula.

Haydi kaydı, küreği önledik de milletimizin o engin özel hayata müdahale merakını nasıl kısıtlayacağız.

Örneğin toplumun ahlak bekçileri,  tanıdıkları hanımların veya erkeklerin kendilerince uygun bulmadıkları tavırlarını, bakışlarını, davranışlarını ve ilişkilerini çevrelerine ifşa etmeden nasıl yaşayacaklar?

Çok bilmiş entelektüel toplum bilirkişileri kendi halinde ibadetini eden, namaz kılan ya da Umre’ye giden bir devlet memurunu ‘kesin cemaatçi, değilse de cemaate göz kırpıyor’ diye yorumlayıp, yöneticileri derin bir tehlikeye karşı uyarmaktan nasıl vazgeçecekler?

Özellikle magazinciler başta olmak üzere kimi medya mensupları insanların mallarını, mülklerini, sevgililerini, yemelerini, içmelerini, seyahatlerini yazamadan ne iş yapacaklar?

Devlet dairelerinde, belediyelerde, üniversitelerde, sendikalarda, odalarda çalışanlar, yöneticiler ‘O bizden, bu onlardan,  o zamparalık yapıyor, bu namaz kılıyor, şu içki içiyor, bunun arası şunlarla iyi gibi değerlendirmeler yapamadan, bu değerlendirmelerini kararlarına yansıtmadan üstlerine nasıl yaranacaklar?

Özel hayatın sırları deşifre olmazsa siyaset nasıl şekillenecek?

Bu yasa bizde kolay kolay çalışmaz. Özel hayata saygı ciddi bir kavramdır. Kişisel olgunluk yetmez, toplumsal olgunluk gerektirir.  Dedikoduyla, iftirayla, önyargıyla kişilerin öz haklarına bir zarar getirilemeyeceğinin tüm toplumca benimsenmesine, bu yola başvuranların da toplumca dışlanmasına ihtiyaç duyar.

Zor iştir özel hayata saygı duymak.

Bu arada bizim bir çalışanı hafta sonu yanında bir hanımla otobüse binerken görmüşler. Ben şimdi onun defterini dürmez miyim?

*Respect For Private Life = Özel Hayata Saygı

İzlenme: 879 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ