• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

MHP'nin Adana İçin Aday Adayları

Bekir Murat BÜYÜK

Bekir Murat BÜYÜK

E-Posta : bekirmurat2004@gmail.com

2014 yılında yapılacak olan Yerel Seçimler ile ilgili, bütün siyasi partilerde çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. Siyasi partilerden aday olmayı düşünen siyasetçiler de kendilerini göstermeye başladılar.

Büyükşehir yasasının hukuki süreci bitip aynen yasalaşırsa, köylerdeki vatandaşların da Büyükşehir Belediye Başkanlığı için oy kullanacağı düşünülürse, siyasi tabloda yeni bir süreç başlayacaktır

Yeni yasaya göre seçim yapıldığında, bir çok ilde CHP’nin şansının azalacağı siyasi yorumcular tarafından dillendiriliyor. Buna göre, özellikle Akdeniz ve İç Anadolu Bölgelerinde AKP ve MHP’nin daha şanslı bir duruma geldiği gözlemlenmektedir.

Adana, Mersin ve Antalya illerini inceleyecek olduğumuzda, CHP’nin bu sıkıntısı apaçık görülmektedir. Mersin ve Antalya’yı, CHP’nin yeniden kazanması zora girmiştir.

Adana’ya bakıldığında, CHP’nin durumu daha da vahimleşiyor. Adana merkezde oy potansiyeli açısından AKP ve MHP ile yarışabilecek duruma gelebilen CHP’nin, ilçelerdeki durumunun çok zayıf olduğu biliniyor.

Bu durumda, Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin AKP ile MHP arasında geçeceğini şimdiden söyleyebiliriz. Bu tabloda, MHP’nin AKP’den daha fazla şanslı olduğunu da söyleyebiliriz.

Ülke siyaseti açısından CHP tabanının özellikle Ulusalcı kesimi, kendi siyasi partilerinin kazanamayacağını anladığında, ‘’AKP’nin kazanmaması için MHP’ye oy verebilecekleri’’ tezinin doğruluk payı çok yüksektir.

Bu teze, CHP tabanının çoğunluğunu teşkil eden Ulusalcıların, CHP liderinin Mustafa Kemal’in sözü olan ‘’Ne Mutlu Türküm Diyene’’ diyememesi ve siyasi Kürtçülük yapmasına olan tepkisini de ekleyecek olursak, durum daha da ilginçleşiyor.

CHP’de Ulusalcıların tasfiye edilmeye çalışılmasına ve Ermeni Kürtçülerinin Teşkilatlara hakimiyetinin önü açılmasına tepkili olan Ulusalcıların, Kemal Kılıçdaroğlu’nu Yerel Seçimlerde cezalandırması çokça dillendiriliyor.

Bu genel politikaların ışığında, Adana’nın durumunu daha iyi analiz edebiliriz. 2009 seçimlerinde MHP, AKP ve CHP hemen hemen birbirine çok yakın oylar almıştı. 2014 seçimlerinde merkezde olmayan ilçelerin ve köylerin oy kullanmasıyla, CHP’nin seçim kazanamayacağını düşünen Adanalı CHP’liler, AKP’nin seçimi almaması için MHP’ye oy verme eğilimi yükselecektir.

2009 Yerel Seçimlerinde, Aytaç Durak ile seçimleri kazanan MHP’nin zaferini hazmedemeyen AKP’nin, seçimleri iptal etmek için çaba gösterdiğini hatırlayınız. Seçimleri iptal etmeyi beceremeyen AKP’nin, Belediye BaşkanıAytaç Durak’ı siyasi ve bürokratik bir kararla görevden aldırdığını da hatırlayalım.

Hakkında açılan davalardan birer birer berat eden Aytaç Durak’ın, görevine iadesini üç yıldır engelleyen AKP Hükümetine, Adanalıların çoğunluğunun bir tepkisi var. Adanalıların kendi seçtikleri Belediye Başkanı’na görev yaptırtmayan AKP’ye, Yerel Seçimlerde bir cevap vereceği aşikardır.

Bu bağlamda, MHP’nin elinden alınan Büyükşehir Belediye Başkanlığının hakkın teslimi açısından tekrar MHP’ye vermeyi düşünen Adanalısayısının, oldukça fazla olduğu biliniyor.

Bu durumu, çok iyi analiz eden MHP, kazanılmış bir hakkı yok sayan AKP’ye karşı kullanma stratejisini geliştirmiştir. Özellikle son bir yıl içinde, bu stratejiyi çok iyi kullanan MHP’nin, Yerel Seçimlerin yapılacağı tarihe kadar aynı stratejiyle AKP’yi daha da yıpratacağı bir gerçektir.

Mağdur görünme politikasını yürüterek, seçim kazanma stratejisini çok iyi bilen AKP’yi, MHP kendi silahlarıyla vurmayı hedeflemesi, doğru bir taktik olarak görünüyor.

AKP iktidar olduğundan bu yana, Adana’ya ciddi anlamda bir yatırım yapmadı. On yıllık AKP Hükümeti döneminde, Adana sürekli olarak geriledi.İşsizliğin, yoksulluğun, kredi kartı borçlanmasının, hacizlerin, çek ve senetli borçların en çok arttığı bir İl haline gelen Adana’da, AKP’nin seçim alması zora girmiştir.

Bütün bu olanları telafi etmek ve Adana’yı kazanmak adına seçimlere bir yıl kala, 10 yıllık iktidarı döneminde vermediği Bakanlığı Adana’ya veren AKP’yi, bu siyasi rüşvette kurtaramayacak gibi görünüyor. Adanalıların, bu zokayı yutmayacağı söyleniyor.

Vefalı olmaya özen gösteren Adanalıların, on yıllık iktidarıboyunca Adanalılara vefalı olmayan AKP Hükümetini cezalandıracağı söyleniyor. Çevre illeri ihya ederken Adana’ya hizmet etmeyen AKP Hükümetine, Adanalıların Yerel Seçimlerde bir cevap vereceği konuşuluyor.

Bütün bu siyasi mülahazalar ışığında, MHP’nin Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanmak adına, favori olduğunu söyleyebiliriz. Seçim kazanmak adına, MHP’nin elindeki kozların, hiçbir siyasi partide bulunmadığınıdüşünüyorum.

Çeşitli çevreler tarafından, AKP tarafından görev yaptırılmayan ve üç yıldır zulüm altında tutulan Aytaç Durak’ın, MHP’den yeniden Büyükşehir Adayıyapılacağı söyleniyor.

Aytaç Durak’ın MHP tabanıyla ilgili bir proplemi yoktur. Tekrar aday gösterildiğinde muhtemelen de kazanır. Buradaki esas proplem, üç yıldır Belediye Başkanlığı görevini Aytaç Durak’a yaptırtmayan AKP Hükümetinin, Aytaç Durak MHP’den tekrar seçildiğinde yine görev yaptırtmayacağı ihtimalinin yüksek olmasıdır.

Bu durumda MHP’nin yapacağı tek şey, göstereceği adayı Aytaç durak ile istişare ederek, onun da desteğini alarak belirlemesidir. Hem MHP, hem Aytaç Durak hem de Adanalılar, ancak bu birliktelikle AKP Hükümetine bir ders verebileceği düşüncesi, siyasi kulislerde dillendiriliyor.

Aytaç Durak’ın şahsi oylarını alamayan siyasi partinin, Adana’da seçim kazanma ihtimalinin zayıf olduğu bir gerçektir. Aytaç durak’ın da kendisine zulmeden AKP Hükümeti ile hesaplaşmasını, ancak MHP ile birlikte davrandığı zaman yapabileceği de bir gerçektir.

MHP’nin Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Aday Adayları:

Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanma adına en şanslıolan MHP’de, şu ana kadar iki kişi aday olacağını açıklamış bulunuyor.

1-) Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü

2-) MHP Adana Milletvekili Seyfettin Yılmaz

MHP’den Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığına Aday olacağınıaçıklayan her iki siyasetçinin de, Adanalılar ve MHP tabanı açısından kabul görmüşlüğü oldukça fazladır. Her iki adayın da, siyasi geçmişi ve bürokratik hizmetleri Adanalılar tarafından sürekli olarak takdir edilmiştir.

Hüseyin Sözlü, üç dönem üst üste Ceyhan Belediye Başkanlığınıkazanarak, muhalefet partili bir Belediye Başkanı olarak hizmet etmenin zorluklarına rağmen, hizmet etmeyi başarabilmiştir.

Seyfettin Yılmaz, Orman İşletmesi Bölge Müdürlüğü ve ASKİ Genel Müdürlüğü görevlerindeki başarılı hizmetlerinden sonra, MHP Adana Milletvekili olarak Adanalılara hizmet etmektedir.

Her iki aday da, halkın arasında sürekli dolaşarak parti politikalarını halka anlatıyor. STK’ları, mahalle ve köy muhtarlıklarını,İlçeleri ve Beldeleri sürekli dolaşan adaylar, MHP tabanı ve Adanalılar tarafından ilgiyle izlenmektedir.

MHP’nin Adana İlçelerindeki Belediye Başkanı Aday Adayları: 

Adana’da MHP, 2009 Yerel Seçimlerinde Belediye Başkanı seçilen kişileri 2014 Yerel Seçimlerinde tekrar aday yapacağı söyleniyor. Bu durumda, Ceyhan, Karaisalı, Feke, Pozantı ve Aladağ Belediye Başkanları yeniden MHP adayları olacaktır.

Bu durumu değiştiren faktörler olabilir. Sağlık durumu nedeniyle siyaseti bırakan Belediye Başkanları yerine bir başkası aday gösterilir. Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olmasıdurumunda ise Ceyhan’da bir başkası aday gösterilir.

İlçelere bakıldığında, 2009 yılında yapılan Yerel Seçimlerinde Belediye Başkanı Adayı olup da, MHP’nin oylarını arttıran ve o günden beri de seçim çalışmalarına devam eden kişilerin, 2014’te yapılacak seçimlerde aday yapılma ihtimalinin yüksek olduğu söyleniyor.

MHP, 2014‘te yapılacak olan Yerel Seçimlerde aday belirleme çalışmalarını koordine etmek üzere, Genel Merkez bünyesinde beş kişilik komisyon kurdu. Önümüzdeki süreçte İl ve İlçeler bazında anketler yapılarak, halkın hangi MHP’liyi Belediye Başkanı olarak görmek istediği hakkında bilgi edinilecek.

Bu yazıda, Adana’daki siyasi durumlar değerlendirilirken, bir yandan da şu ana kadar aday adayı olarak ismi geçenleri listelemeye çalıştık. Bu listelerin resmi bir hükmü olmadığını, halk arasında konuşulan kişileri ve aday adayı olacağını açıklayan kişileri baz alarak, bir liste oluşturulduğunu ifade etmek isteriz.

 

SARIÇAM İLÇESİ ADAY ADAYLARI:

Sinan Gül, Bilal Uludağ, Tahsin Şahin, Ahmet Ünsal, Mansur Aladağ, Kamil Kenan Kunt, Hasan Öztuğ, Abdurrahman Erkoç,Kamil Köse, Hasan Aydınlı, Mustafa 

Kızılelma, Ahmet Özen, Vedat Cengiz, Rafet Kamalı, Zeki Yılmaz.

SEYHAN İLÇESİ ADAY ADAYLARI:

Ahmet Özlü, Süleyman Şimşir, Mustafa Akkuş, Ahmet Asaf Uslu, Turgut Bağdağı, Hatice Nazlı Çakıcı,

ÇUKUROVA İLÇESİ ADAY ADAYLARI:

Alper Pişkin, Ayça Katlav, Ali Uğur Akbaş, İlker Timur Alıç, Demet Çardak, Ahmet Aslan,

YÜREĞİR İLÇESİ ADAY ADAYLARI:

Recai Doğan, Salih Gökçe, Mehmet Ali Ün, Ahmet Ünal, Adnan Hatipoğlu, Veysel Kokaçya, Yücel Bayram

KARAİSALI İLÇESİ ADAY ADAYLARI:

Babacan Durak, Orhan Özçete, Hüseyin Karakuş, Ahmet Özen, Veysel Güngör

CEYHAN İLÇESİ ADAY ADAYLARI:

Hüseyin Sözlü, Mehmet Ali Arslan, Mustafa Korkmaz, Mehmet Bitirim

İMAMOĞLU İLÇESİ ADAY ADAYLARI:

Gazi Adamhasan, Mehmet Kara, Harun Çetin, Mehmet Sert, Bekir Yavuz, Hüsamettin Musa Eşelioğlu, Recep İzgi, Halime Büyükgüzel

ALADAĞ İLÇESİ ADAY ADAYLARI:

Yusuf Baş

POZANTI İLÇESİ ADAY ADAYLARI:

Mustafa Çay

KARATAŞ İLÇESİ ADAY ADAYLARI:

Süleyman Balıkçı, Ali Bayrak

YUMURTALIK İLÇESİ ADAY ADAYLARI:

Habip Salıç, Kazım Tatlısoy, Kenan Deniz, Mustafa Kara

KOZAN İLÇESİ ADAY ADAYLARI:

İbrahim Ethem Pazarcı, Yaşar Şenöz, Mehmet Açıkgöz

FEKE İLÇESİ ADAY ADAYLARI:

Ahmet Sel, Mehmet Yasa

SAİMBEYLİ İLÇESİ ADAY ADAYLARI:

Hakan Atasever, Mustafa Şahin Gökçe

TUFANBEYLİ İLÇESİ ADAY ADAYLARI:

Remzi Ergü, Salim Karamıklı
Kaynak: ulkuhaber

İzlenme: 1187 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ