• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Bir Medya Bir Siyaset

Bekir Murat BÜYÜK

Bekir Murat BÜYÜK

E-Posta : bekirmurat2004@gmail.com

 Siyaset, tarih boyunca toplumsal barış, refah ve ihtiyaçların karşılanması konularında işlev gören bir mekanizma olmuştur.


Bu mekanizmanın temelinde ‘teşkilatlanma’ yatar. Teşkilatlanma hem ülke genelinde hem de yerel alanda hayat bulur. İçinde yaşadığımız zamanda bu teşkilatlanmanın en önemli unsurları siyasi partiler ve onların yerel uzantıları olan il, ilçe, belde, köy, mahalle tarzındaki yerel yönetimlerdir. Hal böyle olmakla birlikte, bu işlevin yerine getirilmesinde iletişim ve kamuoyunun beklentilerinin doğru tespiti için 2 unsur daha devrede olup, sağlıklı bir işleyiş için vazgeçilmezdirler: Bunlar sivil toplum örgütleri ve yerel medyadır.

Yerel medya, yönetim ile halk arasındaki en önemli köprü olup, halkın bilgilenme ihtiyacını karşılar. Kamuoyunun yanılmasının önüne geçilmesi için, medya halkın haber alma ve bilgilenme ihtiyacını seri, zamanında ve doğru içerikle halka aktarmakla görevlidir. Doğru bilgi ile donatılan kamuoyu istekleri, beklentileri realiteye daha uygun şekillenecek ve iktisadi kaynaklar daha verimli bir şekilde sarfedilecektir ki; bu da toplumsal memnuniyeti artıracaktır. Sadece para kazanma saikiyle reklama ağırlık veren bir medya, manüple olmaya ve bu yolla da halkı aldatmaya daha yakındır. Bu şekilde çalışan bir yerel medyanın tarafsız, doğru habercilik yapması mümkün değildir.

Hal böyle olunca, cevap aranması gereken soru yerel medya ve yerel yönetimler arasındaki ilişki nasıl olması gerektiğidir. Bu noktada yerel medyadan beklenen onun tarafsız ve dengeli olmasıdır. Bunun sağlanması için de, yerel medya her çeşidiyle, yani basın, tv, radyo, dergi vb., farklı siyasi görüşlere eşit mesafede bulunmalı, haberlerini derlerken toplumsal faydayı göz önünde bulundurmalı, mümkün olduğunca toplumun tamamını ilgilendirecek tarzda çalışmalı, tarafgirlikten kaçınmalıdır. İdeal bir medya çalışmasında, taraf olunacaksa da, bunun haklıdan, iyiden, güzelden yana olması esastır.

Topluma güzel hizmetler sunan bir yerel yönetimi haberleştirmek tarafgirlik olmadığı gibi, iyi muhalefet eden bir siyasi parti teşkilatının çalışmalarını aktarmak da aynı şekilde tarafgirlik değildir. Gerektiğinde doğruları söylemek adına, yapıcı eleştiriler getirmesi de yerel medyadan beklenen bir davranış olmalıdır. 


Yerel medya bulunduğu etkin konum itibariyle, bu nufuzunu yerel yönetimden bir şeyler koparmak için değil, ‘halka ne verebilirim’ yönünde kullanmalıdır. Bu hedefini gerçekleştirebilmesi için de yerel medyanın siyasi teşkilat yöneticileriyle iyi ilişkiler geliştirmesi, yerel yönetimlerin çalışmalarının tüm boyutlarıyla mercek altına alınmasını ve sorgulamayı kolaylaştırır.


Yerel yönetimlerin de çalışmalarını etkin bir biçimde halka duyurabilmeleri için yerel medya ile ilişkileri güçlü ve sağlıklı olmalıdır. Yerel medya herkesin ulaşabileceği bir kaynak olduğundan, buna paralel olarak haber akışının doğal mecraıdır. Toplumsal, siyasi, ekonomik, fiziki ve kültürel sorunların yerel medya tarafından haber yapılması bunların daha kolay ve ekonomik olarak fark edilmesini mümkün kıldığından yerel yönetimlerin işini kolaylaştırmaktadır. Nihayet yerel yönetimlerin görevi bu tür sorunları çözmek ve arzusu da bu suretle sağladığı memnuniyetle bir sonraki dönemde de yönetimde kalabilmektir. Bir yerde patlayan su borusu, bir mahallede alınmayan çöpler, bir sokaktaki yüksek gürültü gibi sorunlar haber yapıldığında, yerel yönetimlerin bu haberleri dikkate alması, sorunun çözümünde ilk adımı beraberinde getirecektir. İşte sağlıklı bir yerel medya-yönetim ilişkisi bu tarzda olmalıdır. Aksi takdirde, santaja, adam kayırmacılığa, sahib olduğu nufuzu kötüye kullanarak çıkar sağlamaya dönük bir medyanın ne topluma, ne siyasete ne de yerel yönetime bir faydası olacaktır.

Özetle, yerel medyanın topluma faydalı olması için hem yerel medya sahipleri hem de yerel yöneticiler/siyasetçiler denge, dürüstlük, şeffaflık ve sağduyuyu ilke edinmelidirler.

İzlenme: 815 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ