• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Aday Adayları için Son Hafta

Bekir Murat BÜYÜK

Bekir Murat BÜYÜK

E-Posta : bekirmurat2004@gmail.com

 Üç, beş gün kaldı;dananın kuyruğu kopacak. Aylardır beklenen kesin liste böylece netleşmiş olacak.


Aday adayı sayısı kimi ilçelerde daha fazla,kimilerinde daha az. Ama neticede bir aday adayı enflasyonundan rahatça bahsedilebilir. Eh,bu da normal sayılmalı. Ne de olsa,İKTİDAR PARTİSİ söz konusu olan.

Yaşadığımız sıkıntılı süreç,kimlerin hangi ilçelerden aday gösterileceğine ilişkin bol soslu söylentilerle toz duman halinde.

Doğal olarak herkes,kendi gönlündekini seslendiriyor. Tabii allayıp pullayarak.. Aha bu da normal demek gerekmez mi? Elbette,elbette.

Mühim olan,hepimizin malumu olduğu gibi,halkın ilgisine mazhar olanların aday gösterilmesi değil mi?

Aday adaylarından en isabetlisinin tespiti için gösterilen hassasiyet, sanıyorum bu gecikmenin en önemli sebebi olsa gerektir.Öyle değil mi sizce de?.. Yoksa,ne diye bu kadar geciktirilmiş olabilir ki?!..

            Gerçekten işin tadı kaçıyor.

            Aylardır,ilçe adayları açıklanmıyor.

            Bu gün,yarın,öbür gün..

Demek oluyor ki,en doğru adayı tespit etmek için bu kadar gecikme yaşanıyor. Daha başka bir ihtimal gelmiyor insanın aklına.

İKTİDAR’ın Adana geneline yaptığı büyük hizmetleri dikkate alarak OY verecek on binlerce seçmen olduğunu tahmin etmenin güç olmadığı ortada. Ne ki,bu yetmez. Bizatihi adayın halkta karşılığının olması oldukça önem arz etmekte. Yoksa,büyük bir hayal kırıklığı yaşayabilir . O nedenle,duygusallık ön planda olmamalıdır.  Bunu,siyasiler daha iyi bilir diyenlerden olmadım ve olmayacağım. Çünkü,neticede onlarda bizim gibi etten,kemikten bir insan. Hata yapılması,olağan sayılmalı.Hele ki işin içine,basit duygusal bakışlar ve değerlendirmeler sokuluyor ise.. Aman Allah’ım yandı gülüm keten helvası,darbı meseli gerçek olursa hiç şaşılmamalıdır.

Kimi ilçelerde mevcut belediye başkanları aday gösterilirken,kimi ilçelerde ise yenileri öne çıkarılacak. Şahsım adına halkın tercihi göz önünde tutulacak elbette,ama,nereye kadar? Diye de sormak ihtiyacını duymaktayım el’an.

Kişisel dostlukların,ya da tam karşıtı  husumetlerin halkın tercihlerini ıskalayabileceğini düşünmekteyim ister istemez. Yoksa elimde bir veri filan yok. Olamaz da zaten. Kulağımıza gelen kimi rivayetler,halkın yeterince/layıkı veçhile dikkate alınacağına dair düşünceleri ve niyetleri zayıflatıcı nitelikte. “BENİM ARKADAŞIM”,”ENİŞTEM”,” AKRABAM” gibisinden klancı bir tercihleme yapanlar,vatandaşın HOOP duvarına toslayabilirler aman dikkat edilsin.

Adana 'yı bütünüyle hedeflemekte Ak Parti. CHP ve MHP de tabiatıyla..Kıran kırana bir seçim süreci yaşanacağını ön görmek zor değil.

Muhalefet partilerinin de kimi adaylarının halkta karşılığı olduğunu sağır sultan bile biliyor;öyle mi, değil mi? Fazla öz güven, hüsran,hem de ne hüsran getirebilir. Siyaset tarihi bunun acı fakat çarpıcı örnekleri ile dolu mu;değil mi?..

Bir de şu nokta var:

TEMAYÜLDE VE ANKETLERDE BİRİNCİ GELENLERİN TAMAMININ HALKTA KARŞILIĞI OLDUĞUNU DÜŞÜNMEK,epey risk barındırmakta kendi içinde. Çünkü,dürüstçe söylemeliyiz ki,KISMEN ANKETLER ve TASTAMAM DA TEMAYÜL YOKLAMALARI objektif kriterler gözetilerek yapılmamakta öteden beri halk vicdanına göre ve de yapılmadığı için bu ikisi esas alınarak gösterilen aday adaylarının alabileceği muhtemel yenilgi, sonuçta “TOSYA’YA PİRİNCE GİDERKEN….. “ MEŞHUR DEYİŞİNİ ÇAĞRIŞTIRMIYOR MU SİZE DE?

Öte taraftan,gözden kaçırılmaması gereken ince bir nokta daha var kanımca. Şu:

Çukurova ve Seyhan sanıldığından daha önemli. Hangi Parti olursa olsun B.Şehir’i kazansa bile,Çukurova ve Seyhan’ı kazanmadıktan sonra,bunun fazlaca bir anlamı olduğunu düşünmüyorum. Çünkü,her iki ilçe B.Şehir’in kalbi,nabzı,beyni..Nitekim,bu ince noktanın farkında olan MHP, gerçekten çok makul ve halkta karşılığı olan Ali Uğur Akbaş’ı ve Abdullah Çalışkan 'ı aday gösterdi.

CHP ise aynı Ak Parti gibi hala en doğru aday tespiti sürecinde.

AK PARTİ’de bu bağlamda iki ilçeyi de mutlaka kazanmak azminde;muhalefet partileri gibi.Yapılabilecek ufak bir tercih hatasının faturasının ağır olacağı zaten bilinmekte. Fakat,bilinmesi ne işe yarar ki,halkın onayına sunulacak aday yetersiz olduktan sonra.

Keza Yüreğir..

Ve Sarıçam..

epey büyük ve önemli seçim bölgeleri.

Seçim kazanmak  zor,kaybetmekse kolay.

Elhasıl;

onlarca aday adayı,sancılı bir bekleyişin finaline yaklaşıyor. Adaylar açılandıktan sonra,kalanlar büyük bir umut yitimi yaşayacak.
Beylik lafları sevmem. Peşinen tecrübemi paylaşayım sizlerle:

Çoğu küsecek..

Siyasi akla aykırı olsa da böyle olacak.UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. MB Multi Medya Haber Hizmetleri sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve MB Multi Medya Haber hizmetleri sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

İzlenme: 761 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ