• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

100. Kişi

Bekir Murat BÜYÜK

Bekir Murat BÜYÜK

E-Posta : bekirmurat2004@gmail.com

 “ İnsanlarla yüz yüze konuşarak her sorunu halledebilirsin; ama bazı insanlar gelir ki önüne, hangi yüzüne konuşacağını bilemezsin ! ”

 
Demiş güzel bir yazısında, Şilili yazar ve şair Pablo Neruda…
 
Doğru söze ne denir ?
 
Eğer ki sizin de tek bir yüzünüz varsa ve özünüz sözünüz birse “eyvallah” yok eğer bukalemun vari yanar, döner, oynar ve ortamına göre de hal ve şekil alan bir yüzünüz varsa da pişkin pişkin “Olur mu öyle şey yaav, bizde daha yüz çook” deyiverirsiniz !
 
Bu yazımda ki lafım tabii ki de o “eyvallah” diyenlere değil hani, lafım “Olur mu öyle şey yaav” diyen çevremizdeki ve çevrenizdeki bazı pişkinlere !
 
Sabah kavga edip öğleyin barışan ve akşamına varmadan da daha yeni barıştığı o kimseyi bir başkasıyla çekiştirebilen ve gece yatarken de bir iki saat önce çekiştirdiği o kimseyi arayarak “Allah rahatlık versin” diyebilenlere lafım…
 
Kardeşim, Üstadım, Ağabeyim, Dostum” gibi bu çok özel kelimelerin taşıdıkları gerçek anlamları kirleterek sakız gibi gelişi güzel ağızlara dolayarak bayağılaştıranlaradır isyanım…
 
Yeri geldiği zaman meslektaş olsalar bile birbirlerini dahi hiç teeddüp etmeden yazabilen, iki gün sonra da bunu unutarak ortak menfaatlerde buluşup el sıkışabilen bigâne kişileredir kelamım…
 
 
 
Ve her defasında “Biz Doksandokuz Kişiyiz, Doksandokuzumuz da Birbirimizi Biliriz” deyiminin ardına sığınarak camiada gizli saklı veya bilinmeyen hiçbir şey olmadığını ve herkesin birbirini yakından bildiğini anlatan bu tehditkâr cümleyi kalemlerimize dolayıp dolayıp yazıverenleredir hitabım !
 
Hâlbuki böyle mi olmalıdır ?
 
Gazetecilik yani bu mudur ?
 
Neden herkes birbirine sahip çıkıp destek olacağına köstek olmakta  ?
 
Gazetecilik, söyleyin Allah Aşkına bana sevgili üstatlar nereye doğru gitmekte ?
 
Ve beni hiçbir zaman kendileri gibi düşünmediğim için o 99 kişinin içerisinde her ne hikmetse görmeyen Cemiyet, tüm emekçi gazetecilere ve bu mesleğin saygınlığına sahip çıkması gerekirken neden hala acaba bağımsız ve de güce bağlantısız bir duruş sergileyerek “Bir dakika arkadaşlar, gazeteciliğin bazı etik kuralları vardır, durun bakalım hele siz şöyle ne yapıyorsunuz ? ” diyemiyor !
 
Velhasıl kelam gazetecilik mesleğini ve etik ahlakını her ne olursa olsun hiçbir özel menfaatine bulaştırıp bozmadan adam gibi yapan ve yapmaya çalışan nice emektar ağabeylerimize artık tokmağı elinize alın diyor, bende dâhil olmak üzere bu mesleğe yakışmayan ve zarar veren kimler varsa da, gazetecilik mesleğinin saygınlığı ve bekası adına da ne olur artık bu entrikalara izin vermeyin diyorum…
 
Ve 100. kişi olarak da naçizane en son şunu söylüyorum; “Bu meslek ne sermayenin ne de kimsenin asla tekelinde olmamalıdır ! ”
 
Nüktedan Der ki;
 
Gazetecilik mesleği artık iyice zıvanadan çıktı,
 
Meslektaşlar dahi birbirlerini karalamaya başladı…
 
Üstatların bu gidişata artık bir dur demesi gerek,
 
Hiçbir kimsede ne edep ne de hayâ kalmadı !

İzlenme: 801 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ