• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

İdealimiz Sadece YAŞAMAK mı?

Aylin Yılmaz

Aylin Yılmaz

E-Posta : aylinyilmaz@email.com

 Hiçbir amacı olmayan insanlar rutinleşmiş hayatları içerisinde hemen her gün aynı günlük şeyleri yapmaktadırlar. İşe gider,okula gider,tv izler uyur vs… Bunlar bakıldığı zaman hemen herkesin yaptığı rutin şeylerdir ancak durumun vahim olan tarafı bunu “ertesi güne geçelim bu gün bitsin” mantığında yapmaktır. Kimi insanlar çok fazla nimet ve güzellikler içerisinde yaşadıkları halde, bu nimetlerin Rabbimiz’in kendilerine bir ihsanı olduğunu gereği gibi düşünmezler. Oysa ki sonsuz merhamet sahibi olan, çok esirgeyen, çok bağışlayan Rabbimiz kulları için lütfetmekte, onları sayısız rızık, güzellik ve konfor yaratmaktadır. Bazı insanlar ise, bu nimetlerin var olmasını ve kendisine sunulmuş olmasını, gaflet hali içerisinde sıradan bir olay gibi görür. Bu nimetler elinden gidene kadar da, bunların birer lütuf olduğunu fark etmez. Etrafımızdaki güzelliklerin farkına varamadan geçen günü bırakın, saniyeden bile sorgulanacağımızın farkında mıyız?


Bu nasıl körü körüne bir yaşamdır? İnsanoğlu nasıl bu kadar duyarsız olabilir Dünya üzerindeki bu uyuma ve ahenge karşı?

Bir örnek vermek isterim! Geçen gün okuduğum bir haber de “2 bin yıllık tırnak makası ve açı ölçer” bulunduğu haberini görünce 2 bin yıl öncesini düşündüm! İnsanlar 2 bin yıl önce de gayet temiz bakımlı ve zekiymiş! Tırnaklarını kesiyor matematiksel ölçümler yapıyorlarmış yani evrimleşme gibi bir süreç olmamış! 

Sonrası daha da süper, bu haber ilk değildi tabii ki daha önce de okumuştum bunun gibi bir çoğunu, hatta milyonlarca yıllık fosillerin günümüzdeki türleriyle aynı olduklarına da şahit oldum bizzat görerek. Allah, Kuran'daki birçok ayetinde bildirdiği gibi yarattığı şeyler üzerinde düşünmemizi ve bunlardan öğüt ve ibret almamızı ister. Nitekim çevremizdeki canlı cansız tüm varlıklar da bizim Allah'ın sonsuz yaratma gücünü, sanatını, ilmini tefekkür etmemiz için yaratılmışlardır.

 Bunlar bizler için birer iman hakikatidir insanlar evrendeki her detayı düşünmeli, derin tefekkür etmeli ancak bu sanıldığı gibi "Allah ne kadar güzel yaratmış" veya "ne kadar muhteşem bir canlı" gibi sadece sözde kalan ezberlenmiş tepkilerden ibaret değildir. Yapılması gereken uzun uzun, derin ve kapsamlı bir şekilde Allah'ın yarattıkları hakkında düşünmek, yaratılıştaki hikmet ve incelikleri tespit etmek, böylelikle Allah'ın sonsuz ilmine, kudretine ve sanatına şahit olarak Rabbimizi tanımaktır.

İman hakikatleri karşısında vicdanının sesini dinleyen kişinin ilk aklına gelen, bunların tesadüfen veya kendiliğinden meydana gelemeyeceği olacaktır. Tüm bunları yaratan üstün güç sahibi Allah'ın varlığını anlayacak ve O'na iman edecektir. 

Bir Kuran ayetinde Allah'ın yeryüzündeki delillerinin kesin bilgiyle iman etmeye yönelttiği şöyle bildirilmektedir:

Yeryüzünde kesin bir bilgiyle inanacak olanlar için ayetler vardır. Ve kendi nefislerinizde de. Yine de görmüyor musunuz? (Zariyat Suresi, 20-21)

Ayette açıkça belirtilmiştir ki, insanın kendi nefsindeki ve yeryüzündeki iman hakikatleri kesin bir bilgiyle inanmaya vesile olacaktır. Ancak şunu unutmamak gerekir ki, salt "bilgi", onu yorumlayacak akıl, vicdan ve basiret olmadıktan sonra insanı doğruya götürmez. Ancak samimi ve vicdanlı bir insanın sahip olduğu detaylı bilgiler, onun Allah'ı daha iyi tanıması ve O'na yakınlaşması için önemlidir. İşte bu nedenle bugün bilim ve teknolojideki ilerlemelerin de Allah'ın yaratmasındaki ilmi, hikmeti, sanatı ve inceliği daha yakından görüp tanımada büyük faydası olmaktadır. 
İnsanoğlu bu  Dünya’ya sadece yeme, içme, gezme, eğlenme amacıyla gelmemiştir asıl amacı Onu yaratan yüce varlığı tanımak sevmek ve yalnızca O’na kul olabilmektir. Ancak bu şekilde hem ruhu huzurlu hem de bedeni güzel olur. Günlerini “bu gün de bitsin “ mantığıyla değil “bu gün daha fazla nasıl yakınlaşabilirim” düşüncesiyle hareket eder ve bu da insana hem Dünya hayatında hem de ahiret hayatında büyük bir konfor olarak geri döner.UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. MB Multi Medya Haber Hizmetleri sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve MB Multi Medya Haber hizmetleri sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.
 

İzlenme: 1069 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ