• DOLAR TL
 • EURO TL
 • Altın TL
adanaisi

Süper Lig’in yolu spor koçluğundan geçiyor

super-ligin-yolu-spor-koclugundan-geciyor

Dr. Yurdaer’den Adana takımlarına “Spor koçluğu eğitimi alın” çağrısı...
04 Mart 2016 Cuma 15:10

 Sinaps Akademi Kurucusu Dr. Reha Çetin Yurdaer, profesyonel ya da amatör kulüplerin spor koçluğuna ihtiyacı olduğunu söyledi. Özellikle Adana gibi birçok konuda gelişmiş ve kendini kanıtlamış bir kentte üst düzey performans sergileyen spor kulüplerine ihtiyaç bulunduğunu belirten Dr. Yurdaer, “Şehir ekonomisi ve sosyal gelişmişlik açısından da, spor kulüplerimizin süper ligde bulunması gerekir. Basketbol takımlarının liglerinde alt sıralarda olmaları, futbol takımlarının yıllardır Süper Lig’e çıkamamaları şehrimiz açısından üzücüdür. Bu başarısızlığı sadece altyapı yetersizliğine, maddi olanaksızlıklara ve oyuncu-teknik direktör kalitesine bağlayamazsınız. Zihnimizin çağa göre gelişmesi şarttır. Lider takımlar spor koçluğu konusunda etkin destek almaktadırlar. Ama bu konuda Adana takımları maalesef henüz yeterli düzeyde ileriye bakamamaktadır” dedi.

MİNİMUM SÜREDE MAKSİMUM PERFORMANS

Sinaps Akademi’nin kurum olarak Adana firması olduğunu, buna rağmen Süper Lig’in önemli ekipleriyle çalıştığını kaydeden Dr. Yurdaer,  “Adana takımlarına da spor koçluğu hizmetinin çok şey kazandıracağını düşünüyorum. Spor koçu bir teknik direktör değildir. Bir yönetici ya da başkan değildir. Yalnızca bir psikolog ya da hekim de değildir. Spor koçu  takımı; idarecisi, teknik ekibi, sağlık ekibi, yardımcı tüm çalışanları ve oyuncularıyla birlikte ele alarak minimal sürede maksimum performans gösterilmesini koordine eder. Mevcut potansiyelin en üst düzeyde oyuna yansımasını, ekip ruhunu, motivasyonu, takım başarısını hedefler” diye konuştu.

DEĞİŞİM VE GELİŞİM SANATI

Dr. Reha Yurdaer, şöyle devam etti: “Bir sporcu olarak gün boyu uğraşıyor ve başarılı olmak istiyoruz. Ancak her defasında istediğimiz gibi başarılı olamıyoruz, yani düşük performans gösteriyoruz. İşte bu noktada yüksek performans veya verim için spor koçundan  yardım almak gerekiyor. Spor koçu (Coach); bir sporcunun gelişmesine, yeni beceri ve davranış öğrenmesine, kendisi ve takımı için konulan hedeflere ulaşmasına destek veren kişi ya da kişilerdir. Sporcunun konsantre olmasına, hedefe doğru yönlenmesine, zihinsel olarak rahatlamaya ve yarışmaya hazırlanmasına yardımcı olan kişi veya kişilere spor koçu denir. Bir sporcunun seri ve doğru karar verebilmesi, performansını en üst düzeye taşıması, takım ruhu ve takım bilinci ile hareket etmesi, negatif ruh halinden, pozitif ruh haline geçirebilmesi ve kötü alışkanlıklardan vazgeçip özgüven kazanabilmesi için spor koçluğuna ihtiyacı vardır. Koçlar istenilen performansa ulaşmak için sorunların üstesinden gelmeyi öğretir. Koçluk hazır reçete sunmak değil, çözümü sporcunun bulmasına yardımcı olan davranışsal becerileri geliştiren kişidir. Bir spor kulübünün başarıya ulaşabilmesi için takımı oluşturan bireyler tek tek ele alınıyor ve her sporcunun bedensel, zihinsel ve ruhsal analizi yapılarak gerekli ihtiyaçlar tespit ediliyor. Spor koçluğu, sporcunun mevcut durumundan istediği ve istenilen duruma ulaşmasını amaçlayan, performansı geliştiren, sağlıklı iletişim kurabilme yeteneği kazandıran değişim ve gelişim sanatıdır.

Bir spor kulübünde spor koçunun çalışması, sporcu, teknik heyet ve kulüp çalışanlarını kapsayacak biçimde üç bacaklı olmalıdır. Spor koçluğu sporcularda özgüven, doğru karar verme, bireysel yeteneğe farkındalık, iç motivasyon, pozitif iletişim kurabilme yeteneğini geliştirerek başarıyı ve motivasyonu arttırır. Teknik direktörlere; her durumda çözüm bulabilmek için analiz yapılabilme ve öngörüde bulunabilme gibi liderlik yeteneklerini arttırarak, yönlendirici yardımlar verir.

Bir spor kulübünün tüm çalışanlarının doğru motivasyonlarının başarıda önemli olduğu, sporun her şeyden önce bir şov olduğunun ve iletişim kanallarını sürekli hale getirmek gereksinimini anlatır.

Spor koçluğu, bir sporcunun veya spor kulübünün şu anda bulunduğu yer ile olmak istediği yer arasındaki açıyı kapatmak için engelleri en etkin şekilde kaldırmasına yardım etmektir. Spor koçluğu geçmişle ilgilenmez, şimdi ve gelecek odaklıdır. Kısaca bir sporcunun iç potansiyelini ortaya çıkarmak ve değişimi gerçekleştirerek ‘gücün’ yegane sahibinin sporcunun kendisi olduğu gerçeğini keşfetmesini sağlayarak sporcuya ve kulübe katkı sağlar. Spor koçluğu; kişinin spor hayatında zorlandığı noktaların üstesinden gelmesine yardımcı olmak, hedeflerine ulaşmada yaşadığı problemlerin kökenine inerek bunların çözümüne ulaşmak amacıyla yapılır. Alınan bu danışmanlık bireyin sadece spor hayatında değil yaşamının diğer alanında başarı ile ilerlemesine kapı açar, dayanak olur, yol gösterir. Kontrolü, dengeyi, mücadele ruhunu, paylaşmayı, takım ruhunu, enerjiyi doğru yönlendirmeyi, konsantrasyonu, iradeyi kazanmayı öğretir ve gerçekleştirmesine yardımcı olur.”

 

Spor Koçluğu Çalışma İçeriği;

 • Bireyin potansiyellerini ortaya çıkarabilmesi ve kullanabilmesi
 • Zihnin Odaklanması-Sağ -Sol beyin loblarının dengelemesi
 • Dışa bağımlılıktan vazgeçirip kişinin kendi gücünü oluşturması
 • Endişe ve gerginliğin giderilmesi-Stres kontrolü
 • Özgüvenin arttırılması
 • İletişimde etkinin arttırılması
 • Yaşamın her alanında uyum, denge, huzur, mutluluğun yakalanması
 • Fizyolojik sağlığın güçlendirilmesi

Sporcunun Mental Antrenmanları yaptırılır. Çünkü; zihin bedeni kontrol eder ve zihnin limiti yoktur!

Amaç, takımı oluşturan unsurların tamamında bireysel ve grup ihtiyaçlarını gidermek ve sorunları aşmaktır.

Spor Koçluğunda kullanılan teknikler  şunlardır.  yaşam koçluğu, nefes teknikleri, kimlik analizleri, telkin, hipnoz, imajinasyon, sistem dizimleri, NLP, EFT, TA, Kuantum

 

Bu alanda Yapılan Grup ve Bireysel Çalışmalar

 • Bilincin ve bilinçaltı keşfi- Farkındalığın spor hayatımızdaki önemi
 • Nefes Teknikleri - Günlük ve spor hayatımızdaki önemi
 • Grup hedef çalışmaları
 • Takım iletişim becerileri çalışmaları
 • Öfke, stres, kaygı ve korkularla baş etme yöntemlerinin öğretilmesi
 • Sporda imajinasyon uygulamasının kullanılması
 • Takım dayanışma çalışması
 • Öz gelecek çalışması ve otohipnoz ile gelecek maçları programlamak
 • Spor hayatında eğitimin önemi
 • İletişimin sihrinin algılanması ve iletişim becerilerinin geliştirilmesi
 • Temsil sistemlerine göre iletişim becerilerini geliştirmek
 • Mental antrenman


Haber okunma sayısı: 5072

Ganoturk


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
 • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ