• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
adanaisi

Ak Parti Adana Milletvekili Tamer Dağlı TBMM'de konuştu

ak-parti-adana-milletvekili-tamer-dagli-tbmmde-konustu

Ak Parti Adana Milletvekili Tamer Dağlı TBMM'de gerçekleştirilen 2019 yılı bütçe kanun teklifi görüşmeleri sırasında söz alarak Gelir İdaresi Başkanlığı bütçesiyle ilgili bir konuşma yaptı.
18 Aralık 2018 Salı 18:01

 AK Parti Adana Milletvekili Tamer Dağlı, TBMM Genel Kurulunda Gelir İdaresi Başkanlığı’nın 2019 yılı bütçesi üzerine AK Parti Grubu adına konuştu. 

    Enflasyonla mücadele ederken sürekli büyüyen Türkiye ekonomisinin 2002'den bu yana gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerden daha yüksek oranda büyüdüğünü söyleyen Dağlı, bu süreçte ülkemizin diğer ülkelere örnek olduğunu vurguladı.
 

    Tamer Dağlı'nın konuşmasının tam metni şöyle;
 

    Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 2019 yılı Merkezî Yönetim Bütçe Kanun Teklifi görüşmelerinde Gelir İdaresi Başkanlığı bütçesi hakkında söz aldım. Gazi Meclisimizi ve aziz milletimizi saygıyla selamlıyorum.
   
    Gelir İdaresi Başkanlığı devletin gelir politikasının uygulanması noktasında önemli bir görev üstlenen, kamu hizmetlerinin finansman kaynağı olan vergileri ve diğer devlet alacaklarını tahsil eden kurumdur. Başkanlığa 2019 yılında toplam 3 milyar 770 milyon 394 bin Türk lirası ödenek ayrılmıştır. 
    
    Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Türkiye ekonomisi 2002'den bu yana gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerden daha yüksek oranda büyümektedir. Enflasyonla mücadele ederken ekonomisini sürekli büyüten Türkiye bu süreçte örnek gösterilen bir ülke olmuştur. Ülkemizde AK PARTİ iktidarlarımız döneminde kişi başına düşen millî gelir 3'e katlanmıştır. Ülkemiz, makroekonomik verilerin tamamında iyileşme sergilemiş; rakipleri eksi, durağan ya da yüzde 1'lerle büyürken iki haneli büyüme rakamlarını görmüştür. Global ekonomide sıkıntı yaşanırken, çevresi ateş çemberine dönmüşken büyümesini devam ettiren bir Türkiye vardır. Hain işgal girişimine maruz kalan, terör belasıyla mücadeleye devam ederken bile ekonomisini sağlam zemine oturtan bir Türkiye vardır. İktidarlarımız döneminde ekonomideki gelişmeleri sadece rakamlarla ifade etmek doğru olmaz. Bu süreçte insanımızın hayatının her alanında, ulaşımda, sağlıkta, eğitimde nereden nereye geldiğimizi milletimiz her dönem takdir etmiştir. İnşallah, milletimiz 31 Mart mahallî seçimlerinde de AK kadrolara ve cumhur ittifakına teveccühünü, güvenini artırarak devam ettirecek ve bunu da sandığa yansıtacaktır. 
 

    Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; dünya ekonomik anlamda zor geçecek bir yıla hazırlanıyor. Avrupalı tüketici hayat standartlarının düştüğünden yakınıyor. Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Çin gibi büyük ekonomiye sahip ülkeler ticaret savaşı veriyor. Korumacılığın arttığı, finansal ulaşımın zorlaştığı ve pahalandığı bir döneme giriyoruz. Buna rağmen Yeni Ekonomi Programı'mızda 2019 yılında 2,3 büyüme öngörüyoruz, her türlü tedbir ve çalışmaları bu doğrultuda planlıyoruz. 
 

    2019 yılı bütçemizde yeni yılın ilk çeyreğinde yerel seçimler olmasına rağmen seçim ekonomisi gütmeyerek tasarruf ağırlıklı, sıkı para ve maliye politikamız devam edecektir. Seçim süreci millete hizmet sevdamızı aksatmayacaktır. 
 

    2,3 büyüme hedefimizin önemli bölümünü ihracatımızı ve turizm gelirlerimizi artırarak sağlamaya devam edeceğiz. Bu çerçevede ihracatı artırarak cari açığımızı oluşturan ithal ürünlerin ülkemizde üretilmesini sağlayacak yatırımları teşviklendirmeye devam edeceğiz. Bu doğrultuda güneyde Adana'mızda Türkiye'nin petrokimya vadisini oluşturuyoruz. İthal ettiğimiz birçok petrol ve kimya türevi ürünleri hem üretecek hem ihraç edecek bir bölgeyi oluşturuyoruz. Miktarı yüz milyarlarla ifade edilen katma değer yaratacak, Ceyhan Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi'nde ilk yatırımın imzası atıldı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın girişimiyle Cezayir devlet şirketi ortaklığında bu bölgede kuracağımız ilk endüstri tesisi 1,2 milyar dolarlık yatırımla inşa edilecek. Plastik ve kauçuk ham maddesi olarak kullanılan polipropilen üretilecek tesisin temeli yeni yılda atılacak ve inşallah tesis 2023 yılında tamamlanacaktır. Böylece yıllık 550 milyon doların ülkemizde kalması sağlanacaktır. Ben bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür ediyor, Allah razı olsun diyorum.
 

    Özel sektörümüzün dünya pazarlarında daha rekabetçi pozisyon alabilmesi için, finans sektörümüzle iş birliği içerisinde, süreci daha fazla istihdamla, daha fazla yatırım ve ihracatla geçirmek ana hedefimiz. 2019 yılı bütçemizde sağlıktan eğitime, sosyal yardımlardan ulaşıma, tarımdan reel sektöre her alanda kaynak miktarını artırıyoruz. Diğer taraftan, yapısal reform ağırlıklı politikalarımızı da sürdüreceğiz.
    

    Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; küresel güç olma ve insanımıza daha müreffeh bir ülkede yaşam sağlama çerçevesindeki çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. 
 

    2019 yılı merkezi bütçe kanununun hayırlara vesile olmasını diliyor, vatanımızın bölünmez bütünlüğü ve bayrağımızın özgürce dalgalanması için gözünü kırpmadan canını veren aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Gazilerimize sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Vatanımıza ve bayrağımıza bağlı bütün vatandaşlarımızı saygıyla selamlıyor, hainlik besleyenleri ve terör örgütüyle iş birliği yapanları şiddetle kınıyorum.


Haber okunma sayısı: 972

Ganoturk


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ