• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı İçin Son Anket

adana-buyuksehir-belediye-baskanligi-icin-son-anket

PlusMayak Araştırma Şirketinin Adana’da Ekim ayında 2.409 seçmen ile yüz yüze görüşerek yaptığı "Bugün seçim olsaydı kime oy verirdiniz?" anket sonuçlarına göre CHP, AKP ile olan makası her geçen gün daraltıyor.
24 Ekim 2013 Perşembe 14:17

Oy Oranları

PlusMayak araştırma’da görüşme yapılan deneklere sorulan “Önümüzdeki Pazar Bir Seçim Yapılacak Olsa Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı İçin hangi partiye oy veririsiniz?” sorusuna verilen yanıtlarda kararsızlar dağıtıldıktan sonra ortaya çıkan oy oranları AKP %32,8, CHP %30,2, MHP%23,5, BDP%7,9, Diğer partiler %5,5 şeklinde açıkladı.

Aday Adaylarında Son Durum

Yerel seçim çalışmalarının hızlandığı şu dönemde partiler aday adayları arasından en doğru seçimi yapabilmek için yoğun çalışma içerisindeler. Adana’da adaylığı kesinleşen tek isim olan MHP Büyükşehir Belediye başkan adayı Hüseyin Sözlü, PlusMayak araştırma sonuçlarına göre MHP’ye Adana’da kişisel olarak en büyük katkıyı yapacak doğru isim olarak ortaya çıkıyor.

Adana’da CHP aday adayları arasında Akif Kemal Akay ve Soner Çetin diğer adaylara göre ön plana çıkan isimler. Mayıs 2013’de yine PlusMayak tarafından yapılan araştırma ile karşılaştırıldığında Akif Kemal Akay’a olan halk desteğinin gözle görülür oranda arttığı ve bu ismin seçmenler nezdinde CHP adayları arasında en güçlü isim olarak ilk sıraya yerleşiyor.

PlusMayak Ekim ayında yaptığı bu araştırmada kulislerde isimleri geçen Aytaç Durak ve Zihni Aldırmaz’ın da CHP’den adaylıklarını sorguladı. Araştırma bulguları bu iki isimden herhangi birinin CHP’den aday gösterilmesi durumunda CHP’nin seçimleri kazanmasında büyük risklerin ortaya çıkacağını gösteriyor. CHP seçmenlerinin %62,1’i Aytaç Durak’ın , %51,8’i Zihni Aldırmaz’ın CHP’den aday olmasına olumlu bakmıyor. Zihni Aldırmaz’ın halk nezdinde AKP’ye yakın bir isim olarak algılanması, AKP’den aday olması durumunda daha avantajlı olacağını sonucunu ortaya çıkartıyor.

Adana’da yapılan araştırmalara seçime kadar sıklıkla devam edeceklerini belirten PlusMayak Araştırmalar Direktörü Veysi Fidan “Uzun yıllardır şirket olarak siyasi arenada güvenilir araştırmalar yürütüyoruz, son 3 seçimde seçim sonuçlarını çok düşük hatalar ile tahmin ettik, 2014 seçimlerinde de bu konudaki iddiamızı sürdüreceğiz. Adana bizim için renkli siyasi yapısı olduğu için çok önemli bir kent. Seçim dönemlerinde ortaya çıkarak araştırma etiklerine aykırı şekilde çalışmalar yaparak, gerçekle bağdaşmayan sonuçlar açıklayan ve seçmenlerin ve siyasetçilerin algısını manipüle etmeye çalışan ticari rant peşindeki firmalara karşı dikkatli olmak gerekir.” şeklinde konuştu.

Araştırma Künyesi

 

21 Eylül-6 Ekim 2013 tarihlerinde Adana Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde oy kullanacak seçmenler üzerinde yaş, cinsiyet, eğitim ve yerleşim yeri kotaları uygulanarak tesadüfî yöntem ile belirlenen toplam 2.409 kişilik bir örneklem üzerinde hanelerde yüz yüze gerçekleştirilen araştırmada  Seyhan, ,Yüreğir,Ceyhan,Sarıçam,Kozan,İmamoğlu,Yumurtalık,Aladağ,Karataş,Karaisalı,Tufanbeyli,Feke,Saimbeyli,Pozantı ilçelerin nüfusunun ağırlığınca seçmenle görüşme yapılmıştır.

 

Analizlerde 2011 milletvekili seçiminde oy verilen partiye göre ağırlıklandırılmış veriler kullanılmıştır. Yapılan bu araştırmada hata payı  %95 güven aralığında +/- %2 dir.

 


Haber okunma sayısı: 6546

Ganoturk


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • tarafsız

    Misafir: Akif kemal bey güvenili, dürüst ve çalışkan izlenimi veriyor. ADANA kazansın diyorum. 24 Ekim 2013 15:07

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ