• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

SAĞLIKLI BESLENMEDE SÜT ÇOK ÖNEMLİ

saglikli-beslenmede-sut-cok-onemli

Vücudumuzun gelişmesi, güçlenmesi ve sağlığı için bebeklikten, yaşlılığa gerekli olan tüm besin öğelerini içinde barından sütün sağlıklı beslenmede çok önemli bir yere sahip olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Cansu Kolukırık, sütün bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanında, kan basıncının düzenlenmesinde ve bazı kanser türlerinin önlemesinde koruyucu görevi olduğunu söyledi.
20 Mayıs 2015 Çarşamba 18:30

Türkiye’de kişi başı süt tüketiminin Avrupa ülkelerinin çok gerisinde olduğunun altını çizen Beslenme ve Diyet Uzmanı Cansu Kolukırık, “Her gün düzenli süt tüketmek, sağlıklı beslenmenin temel unsurudur. Süt içerisinde C vitamini hariç, özellikle protein, kalsiyum, fosfor, yağ, vitamin bulundurur. Ülkemizde bol ve kolay bulunabilen süt bilinçli ve doğru şekilde tüketilmiyor” dedi.

 

Özel Adana Ortadoğu Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Cansu Kolukırık 21 Mayıs Dünya Süt Günü’nün önemini belirterek, “Bir yaşından sonra ister çocuk ister yetişkin olsun en az 2 su bardağı süt tüketilmelidir. 6 yaşındaki bir çocuğun tükettiği bir su bardağı sütte ihtiyacı olan kalsiyumun yüzde 52’si, potasyumun yüzde 30’u, proteinin yüzde 35’i, B1 vitamininin yüzde 11, B2 vitamininin yüzde 44’ü, B6 vitamininin yüzde 14’ü, çinkonun yüzde 12’si, fosforun yüzde 55’i, magnezyumun da yüzde 18’i bulunmaktadır. 6 ve 16 yaşlar arasında ise günlük tüketilen süt miktarı 3-4 su bardağı süte çıkarılabilir” diye konuştu.

 

Çağımızın büyük sağlık sorunlarından biri olan obezite için düşük yağlı sütlerin bir kurtarıcı olarak, yağ yakmayı hızlandırdığını belirten Cansu Kolukırık, “Sütün faydaları saymakla bitmez. En önce kemikleri güçlendirir, vücudu zinde tutar, kabızlık şikayetlerini ortadan kaldırır, sağlıklı saçlar için hücreleri yeniler, içerdiği yüksek miktarda potasyum ve magnezyum sayesinde kan basıncını sağlıklı seviyede tutar kalbinizi korur” dedi.

 

Beslenme ve Diyet Uzmanı Cansu Kolukırık 3 bardak sütten alınan kalsiyumu farklı gıdalardan almak istersek  5 kg et veya 8 kilo elma tüketmemiz gerektiğini ifade ederek, “Sütü açık alıyorsanız mutlaka güvendiğiniz bir sütçüden almanız ve iyice kaynatarak tüketmeniz gerekiyor. Hazır süt kullanıyorsanız ise alırken mutlaka son kullanma tarihine bakmalı, uzun ömürlü sütlerden de uzak durmalısınız” dedi.

 

 


Haber okunma sayısı: 2299

Ganoturk


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ