• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
adanaisi

EĞER KOAH’INIZ VARSA, NORMAL BİR HAYAT SÜRMEK İÇİN ÇOK GEÇ DEĞİL

eger-koahiniz-varsa-normal-bir-hayat-surmek-icin-cok-gec-degil

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nın kısaltması olan KOAH kronik, solunum yolu tıkayıcı bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip olan kişiler ilerleyici şekilde nefes alamaz duruma gelir.
18 Kasım 2015 Çarşamba 22:39

 KOAH için en önemli risk faktörü sigara içimidir. Pasif olarak sigara dumanına maruziyetin de KOAH gelişme riskini, hiç sigara dumanına maruz kalmamış kişilere oranla belirgin olarak arttırdığı bilinmektedir. Haftada 40 saatten fazla ve 5 yıldan uzun süreli sigara dumanı maruziyetinin KOAH gelişme riskini %50 oranında arttırdığı saptanmış olduğundan, bireyler aktif olarak sigara içmeseler dahi yoğun sigara dumanı maruziyetinden kaçınmaları önemlidir. Bunun yanında bazı mesleklerde karşılaşılan toz, duman, evlerde kullanılan odun, tezek, kök benzeri yakıtlardan çıkan dumanın solunması akciğerlerde bir çeşit iltihap oluşturarak, akciğerlerin olduğundan daha erken yaşlanmasına neden olur. Hastalık müzmin bronşit ve amfizem olarak da bilinir.

 

KOAH'ın erken dönemde görülen belirtileri; öksürük, balgam çıkarma ve hareketle ortaya çıkan nefes darlığıdır. Bu belirtilerin varlığında zaman geçirilmeden doktora başvurulma ve Spirometri olarak bilinen basit, ağrısız bir test olan “solunum fonksiyon testi” yaptırılması gerekmektedir.

 

Eğer nefesiniz daralıyorsa, doktorunuza başvurup bir solunum fonksiyon testi yaptırmak için çok geç değil!

KOAH dünyada 50 milyon kişiyi etkileyen ve her yıl 3 milyon kişinin ölümüne neden olan bir hastalıktır. Tüm dünyada 40 yaş üstü yetişkinlerin % 10'dan fazlası bu hastalığa yakalanmaktadır.

 

KOAH tedavi edilmediği takdirde genellikle ilerleyici bir hastalıktır, hastalık ilerledikçe hastalar merdiven çıkarken, hızlı yürürken ve hatta en basit hareketleri bile yaparken, elbiselerini giyerken bile nefes alamaz hale gelebilirler.

 

Eğer KOAH’ınız varsa, normal bir hayat sürmek için çok geç değil! Hastalığı tetikleyen etkenleri bertaraf etmekle, risk faktörlerine maruziyeti azaltılarak veya ortadan kaldırılarak hastalığın ilerlemesi yavaşlatabilir, daha rahat nefes alabilir hale gelebilirsiniz.

 

Dünya KOAH günü etkinlikleri kapsamında hastalığın belirtilerini taşıyan vatandaşlarımıza hekimlerine başvurup solunum fonksiyon testi yaptırıp, bir an önce tedbir almaları hastalık konusunda tedbir almalarını tavsiye eder, sağlıklı bir ömür sürmelerini temenni ederim.


Haber okunma sayısı: 4238

Ganoturk


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ