• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

6 ilden 150 hekim 'Talasemi' için Adana'da buluştu

6-ilden-150-hekim-talasemi-icin-adanada-bulustu

Adana, Talasemi ve Hemoglobinopatiler Bölgesel Toplantısı'na ev sahipliği yaptı. Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Ali Kılıç, ilk defa düzenledikleri bu toplantının sonbaharda Hatay ve Şanlıurfa'da devam edeceğini söyledi
19 Mayıs 2015 Salı 16:19

 Talasemi Federasyonu, 8 Mayıs Dünya Talasemi Günü dolayısıyla Adana'da Halk Sağlığı İl Müdürlüğü ve Başkent Üniversitesi işbirliğiyle Talasemi ve Hemoglobinopatiler Bölgesel Toplantısı düzenledi. Toplantıda Adana, Mersin, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Gaziantep illerinden katılım gösteren 150 hekim talasemi ve hemoglobinopatilerin tedavisi konusunda bilgilendirildi.

 

SABAH VE ÖĞLE OTURUMLARI

Başkent Üniversitesi Kışla Sağlık Yerleşkesi'nde sabah ve öğle oturumları şeklinde gerçekleştirilen bölgesel toplantıda Türkiye'deki hemoglobinopatilerin durumu, olgularla hemogram, hemoglobin elektroforezin yorumlanması, genetik danışma, prenatal tanı, talasemi ve orak hücreli anemide transfüzyon, talasemililerde demir birikiminin izlemi, demir şelasyonu, orak hücreli anemide serebrovasküler komplikasyonların önlemi ve yönetimi, transfüzyona bağımlı olmayan talasemilerin tanı ve izlemi, talasemi ve orak hücreli anemide kök hücre nakli konuları hakkında hekimlere bilgiler verildi.

 

HATAY VE ŞANLIURFA'DA TOPLANTI

Talasemi Federasyonu Genel Başkanı Ali Kılıç, Federasyon Bilim Kurulunun bu yıl içerisinde bu programların devamı olarak hastalıkların ve taşıyıcılıkların yoğun olarak görüldüğü illerden Hatay ve Şanlıurfa'da da birer bölgesel talasemi ve hemoglobinopatiler toplantısı düzenleme kararı aldığını bildirdi. Kılıç, sonbaharda gerçekleştirilmesi planlanan bölgesel toplantının hasta bebek doğumlarının önüne geçmede ve mevcut hastaların tedavilerine yönelik hizmetlerin sağlıklı bir şekilde verilmesi açısından önemli olduğuna dikkat çekti. Programın sonunda çalışmalarda emeği geçenlere plaket takdim edildi.


Haber okunma sayısı: 1794

Ganoturk


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ