• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
adanaisi

Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı ile Adana yine tarihi günler yaşadı

uluslararasi-portakal-cicegi-karnavali-ile-adana-yine-tarihi-gunler-yasadi

Türkiye’nin ilk ve tek sokak karvalı olan Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı ile Adana yine tarihi günler yaşadı. Karnaval için Adana’da bulunan iş, sanat, spor ve cemiyet hayatının ünlüleri tüm dünyaya sevgi, dostluk ve barış mesajı yolladı.
10 Nisan 2016 Pazar 19:02

 Adana’nın cadde ve sokaklarını dolduran binlerce kişi kostümleriyle renkli görüntüler oluştururken kent tüm hafta sonu karnaval havasını soludu.

 

Çok sayıda yerli ve yabancı konuk karnaval için Adana’ya gelirken, kentin sokaklarında coşku hakimdi.

 

Karnaval boyunca kültür ve sanat etkinlikleri, sanatsal sergiler, söyleşiler, kapalı mekan aktiviteleri, imza günleri, tanıtım etkinlikleri, çeşitli açık hava atölyeleri ve sportif gösteriler düzenlendi.

 

Aralarında Fatih Terim, Nükhet Duru, Keremcem, Levent-Nur Veziroğlu, Yetkin Dikinciler, Ceyhun Yılmaz, İpek Tuzcuoğlu, Timur Savcı, Altan Gördüm, Menderes Samancılar, Mehmet Turgut, Ayşegül Dinçkök, Erdal Cindoruk, Doğan Duru, Melike Güner, Feridun Düzağaç, Günseli Kato, Murat Hasari, Güven Kıraç, Mustafa Alabora, Işık Öğütçü, Turgut Kazan, Galip Erdal, İmren Aykut, Rıza Akın, Levent Özdilek, Çetin Akdeniz, Koray Çalışkan, Gökay Kalaycıoğlu, Halil İbrahim Kalaycıoğlu ve Çiğdem Kayalı’nın bulunduğu iş sanat, spor ve cemiyet hayatının ünlüleri yan yana gelerek Adana’dan tüm Türkiye’ye ve dünyaya dostluk ve birlik mesajı gönderdiler.

 

Portakal Çiçeği Karnavalı’nın fikir önderi Ali Haydar Bozkurt, son dönemde meydana olaylardan dolayı tarifsiz acılar yaşandığını belirterek karnaval programında değişikliklere rağmen Adana Halkının karvalına sahip çıktığını belirterek ‘’Halkımız karnaval günlerinde yine sokakları doldurarak karnavalına bir kez daha sahip çıktı”  dedi.

 

Karnaval için Adana’ya gelen Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim de, büyük potansiyeline rağmen Adana’nın bulunduğu yerin kendisini tatmin etmediğini söylerek ‘’Karnaval ile kentimizin tanıtımına büyük ktkı yapılıyor. Adanalı iş adamı, sporcu, sanatçı yani herkes şehrimize sahip çıkmalı’’ dedi.

 

Karnaval Yarışmaları sonuçlandı

 

Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalı olan “Portakal Çiçeği Karnavalı”nda bu yıl  “Kostüm Tasarım Yarışması” da yapıldı. Nükhet Duru’nun sahne aldığı kostüm yarşmasının gala gecesinde Türkiye'nin önemli tasarımcılarından Atıl Kutoğlu da jürinin onur konuğuydu. Ayrıca, Keremcem de şarkılarıyla Nükhet Duru’ya eşlik etti. Yarışmada; 1.’liği Büşra Çeltikçi’nin tasarımı kazandı. İkinciliği Betül Bulut ve Şerife Arıcıoğlu kazanırken, üçüncülük ödülünü Umut Çelik’in tasarımı aldı.

 

Karnaval kapsamında  “Adana’yı Benden Dinle” temalı ödüllü kısa film yarışması da düzenlendi. Birinciliğini “Bir Nisan Bir İnsan” adlı filmiyle Ahmet Turan’ın kazandı.

 

Adana’yı bir film platosu gibi görerek, kentin özgün dokusunu ve mimarisini; halen kullanılan ve artık kullanılmayan özel yapılarını, sokaklarını, saklı köşelerini, çevresini, ilçelerini, köylerini, doğasını; hikâyesi olan ve üzerine hikâyeler yazılabilecek, dizi, film veya belgesel çekimleri için mekan, sahne ve plato olabilecek özellikteki her yerini, bir sinemacı gibi görüp hissederek çekilen fotoğraflar arasından  da birincilik Sezgin Güvel’in oldu.


Haber okunma sayısı: 3275

Ganoturk


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ