• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

PORTAKAL ÇİÇEĞİ KARNAVALI İÇİN HAZIRLIKLAR DEVAM EDİYOR

portakal-cicegi-karnavali-icin-hazirliklar-devam-ediyor

Önümüzdeki yıl Nisan ayında 4’üncü kez gerçekleştirilecek olan "Nisan'da Adana'da - Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı" ile ilgili hazırlık çalışmalarına ara vermeden devam ediliyor.
19 Ocak 2016 Salı 16:18

 Resmi açılış ve kortej gününün 9 Nisan, aktivitelerin ise 4-17 Nisan tarihleri arasında düzenleneceği Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı için Adana Seyhan Otel’de geniş katılımlı bir toplantı düzenlendi. Karnaval fikrinin öncüsü Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt ile birlikte, çok sayıda gönüllü kişi, kurum ile mülki ve yerel yetkililerin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, Nisan ayında düzenlenecek karnaval ile ilgili sunum yapıldı ve fikirler paylaşıldı.

 

Toplantıda konuşan Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, genç yaşlı tüm Adana halkını 2015 yılının Nisan ayında düzenlenecek 4. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nın açılış kortejine, hazırladıkları rengarenk kostümleriyle beklediklerini söyleyerek, “Her yıl artan bir ilgi ile karşılanan karnavala bu yıl katılım rekoru bekliyoruz. Karnaval etkinliklerini geçen yıl 350 bin kişi yerinde izlemiş ve korteje 90 binden fazla katılım gerçekleşmişti. Bu yıl da Adana halkının ev sahipliği yaptığı bir karnavalda toplumun her renginden farklı kesimleri gerçek bir kardeşlik havasında, hoşgörüyle birlikte olmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

Karnavalın fikir önderi Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, önümüzde nisan ayında düzenlenecek karnavalda etkinlik sayısının artacağını belirterek “Karnaval için yola çıkarken kendimize uzun vadede bir hedef belirlemiştik. Bu hedef uluslararası arenada Adana markasını oluşturmak ve yabancı turistlerin öncelikli olarak Adana’yı tercih etmelerini sağlamaktı. Görüyoruz ki belirlediğimiz hedefe tahmin ettiğimizden daha kısa bir sürede ulaşacağız. Sivil inisiyatifle 2013 yılında başladığımız Portakal Çiçeği Karnavalı’nda artık görüyorum ki belirlenen hedeflere tahmin edildiğinden daha kısa bir sürede ulaşılacak. Uluslararası alanda da ses getiren bir etkinliğe dönüşme yolunda büyük bir aşama kaydetmekte” diye konuştu.

 

2016 yılında dördüncü kez gerçekleştirilecek karnavalın ülke genelinde bilinirliliğe ulaştığını da sözlerine ekleyen Bozkurt “Önümüzdeki yıl da etkinliklerimizle tüm şehri kültür ve sanat platformuna dönüştüreceğiz. Hem ülkemizin diğer kentlerinden gelenlere hem de yurtdışından gelecek misafirlerimize hoş sürprizlerimiz olacak. Böylelikle Adana turizm yoluyla ülke ekonomisine katkı sağlamış olacak. Karnavalımız ayrıca halkımızın moral değerlerini ve motivasyonunu yükseltme açısından da önemli bir misyonu üstlenmektedir” dedi.

 

Bozkurt sözlerine şöyle devam etti;

 

“Resmi açılış ve geçit töreni 9 Nisan 2016 tarihinde yapılacak olan bu büyük şölene, Adana ve civarında yaşayanlar dışında başka illerden ve hatta ülkelerden yüz binlerce katılımcı beklemekteyiz. Yurtdışından karnavalımıza aktivite yaparak katılmak isteyen çok sayıda ülke vatandaşı da var. İleriki yıllarda bu karnavalın bir Rio, Japonya’da turizm hareketliliğine yol açan Sakura gibi olması en büyük amacımız. Bu düşüncelerimizi adım adım hayata geçiriyoruz. Rio Karnavalı veya Sakura gibi on binlerce turisti ağırladığı bir turizm aktivitesi hayal ediyoruz.

 

Türkiye’de büyüklüğü ve güzel doğasıyla benzeri az bulunan Merkezpark'ı ana aktivite alanı haline getirerek karnaval süresince konser, aktivite, eğlence, yeme-içme, hediyelik, tanıtım vb. unsurlar içeren  aktif bir alan planladıklarını da sözlerine ekleyen karnaval fikrinin öncüsü Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, “Stant çalışmalarıyla ilgili bir düzenleme yapacağız. Stantların karnaval konseptine uygun bir şekilde yapılacak. Yerel esnafın, küçük girişimcilerin ve şirketlerin başvurularını stand planlarına göre alacağız” dedi.

 

Büyük Ödüllü Kısa Film Yarışması Düzenlenecek

Önümüzdeki yıl organize edilecek Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nda bir yenilik ise ödüllü kısa film yarışması olacak. “Adana’yı Benden Dinle” temalı kısa film yarışması; amatör ve profesyonellerin katılımına açık olacak. Adana’nın tarihi, farklı kültürleri, insanları, sanatı, sporu, mutfağı, sokak lezzetleri, müzisyenleri, iklimi, doğası, sinema sevgisi ve sinemaya katkısı başta olmak üzere şehre ait ve özgü bütün hikayelerin kısa filmlere ana tema olabileceği yarışmaya, 15 Şubat 2015 tarihine kadar başvuruda bulunulabilecek.

 

Yarışmaya katılmak isteyenler, 10 dakikayı aşmayan “kurmaca, canlandırma ve belgesel” türünde diledikleri kadar filmle başvuru yapabilecekler. Yarışmaya katılmak isteyenler 15 Şubat 2016 tarihine kadar www.nisandaadanada.com adresinden ulaşabilecekleri katılım formunun imzalı hali ile eserlerini info@nisandaadanada.com  adresine e-posta yoluyla gönderebilecekler. Yarışmaya posta yoluyla katılmak isteyenler ise 3 adet DVD formatında kaydedilmiş olan eserlerini, katılım şartnamesi ile birlikte Nisan’da Adana’da Turizm Kültür Sanat Derneği, Döşeme Mah. 60075 Sk. No:2, Baysan Apt A-2 Blok, K:2 D:5 Seyhan/ADANA adresine yollayabilecekler.

 

Yarışmada birinci 10.000 TL, ikinci 5.000 TL, üçüncü ise 3.000 TL’lik para ödülünün sahibi olacak.

 


Haber okunma sayısı: 2587

Ganoturk


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ