• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL
adanaisi

Dikkat Artritim Var’a Adanalılardan Büyük İlgi

dikkat-artritim-vara-adanalilardan-buyuk-ilgi-

Romatoid artrit hastaları “Dikkat Artritim Var” dedi
10 Nisan 2016 Pazar 19:04

 Romatoid artrit hastaları Türkiye’de bir ilke imza atarak hastalıklarını ve yaşadıkları sorunları özel bir tiyatro oyunu ile anlattı. “Dikkat Artritim Var!’’ isimli oyun 4. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’nda seyirciyle buluştu. Romatoid artrit hakkında toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen tiyatro gösterisine Adanalılar büyük ilgi gösterdi. Hastalara destek olmak ve günlük hayatlarında yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek için kendisi de sahneye çıkan İç Hastalıkları ve Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Özbek, “Romatoid artrit en sık görülen romatizmal hastalık olmasına rağmen birçok kişi tarafından bilinmiyor. Bu da hastalığın teşhisinin gecikmesine ve geri dönülemez sonuçlar doğurmasına neden oluyor” dedi.

 

Türkiye’de her 1000  kişiden 5’inde olduğu tahmin edilen ve en sık görülen romatizmal hastalık olan romatoid artrit (RA) teşhis ve  tedavide gecikme gibi nedenlerle eklemlerde fonksiyon kaybı ve kalıcı şekil bozukluğuna varan sonuçlara yol açıyor. Kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha fazla görülen ve genellikle 20 – 45 yaş arasında ortaya çıkan bağışıklık sistemi hastalığı el bilekleri, elin küçük eklemleri ile dizleri, dirsekleri, ayak bileklerini ve ayağın küçük eklemlerini tutuyor. Kalıcı şekil bozukluğu ve fonksiyon kaybı gibi sonuçlarıyla günlük yaşamı olumsuz etkileyen romatoid artrit, hastaların yaşam süresini de 10 yıla kadar kısaltabiliyor.

 

7 hafta boyunca ders aldılar

Halk arasında iltihaplı eklem romatizması olarak da bilinen hastalık hakkında farkındalık oluşturmak için gerçekleştirilen yaratıcı drama ve tiyatro oyunu ‘’Dikkat Artritim Var’’, 4. Uluslararası Adana Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında seyirciyle buluştu. Seyhan’daki Atatürk Parkı’nda sahnelenen ‘’Dikkat Artritim Var’’ tiyatro gösterisinde, 7 hafta boyunca Ayla Algan’ın sanat yönetmenliğindeki İstanbul Drama Sanat Akademisi’nden eğitim alan romatoid artrit hastaları ve İç Hastalıkları ve Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Özbek hastalığın günlük yaşamda sebep olduğu olumsuzlukları sanatla anlattı.

 

 

 

 

Romatoid Artrit, halk arasında bilinen bir hastalık değil

Hastalığın neden olduğu fiziksel ve psikolojik yıkımlara dikkat çekmek ve toplumu bilinçlendirmek amacıyla UCB Pharma’nın koşulsuz desteğiyle düzenlenen gösteride, İç Hastalıkları ve Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Özbek de hastalarla birlikte sahneye çıktı. Prof. Dr. Özbek, ‘’Dikkat Artritim Var tiyatro gösterisi ile gecikmiş teşhis ve tedavi nedeniyle kalıcı sakatlıklara yol açan romatoid artrit hakkında toplumsal bir farkındalık oluşturmaya çalıştık. Bu hastalığa sahip kişiler günlük yaşamlarında birçok fiziksel ve psikolojik sorun yaşıyor. Bu nedenle halkımızın hakkında bilgi sahibi olmadığı romatoid artrit için erken teşhisin ve doğru tedavinin önemine dikkat çeken Dikkat Artritim Var’a gösterilen ilgiden dolayı mutluyuz’’ dedi.

 


Haber okunma sayısı: 3917

Ganoturk


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ