• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

BAŞKAN ALEMDAR ÖZTÜRK: SİRKELİ’DEN TARİH FIŞKIRIYOR

baskan-alemdar-ozturk-sirkeliden-tarih-fiskiriyor

Ceyhan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk Sirkeli Höyüğü’nde devam eden kazı çalışmalarını gerçekleştiren ekibi ziyaret etti, Ceyhan Belediyesi tarafından ziyaretçiler için yapılan platformun açılışını gerçekleştirdi.
08 Eylül 2015 Salı 19:17

 Başkan Alemdar Öztürk Kazı Başkanı Prof.Dr. Miroslav Novak ve Başkan Yardımcısı Yrd. Doç.Dr. Deniz Yaşin Meier’den kazılar hakkında bilgiler aldı.

SİRKELİ’DEN TARİH FIŞKIRIYOR

Kazı Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Deniz Yaşin Meier Sirkeli Höyüğü kazılarının 2006 yılından beri devam ettiğini ve 2011 yılından sonra antik kentlerin, kabartmaların, sur duvarlarının gün yüzüne çıktığını belirterek “Ceyhan’daki bu höyük kendi dönemi içersinde Hitit dönemine ait en büyük yerleşimlerin bulunduğu Kilikya bölgesinde yer almaktadır. Bunun dışında kalkolitik dönemden Hellenistik döneme kadar yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Hitit imparatoru 2. Muvattali’ye ait kaya kabartması da önemini daha da yükseltmiştir. Kazı çalışmaları buranın Kilikya bölgesinde yer alan en büyük Hitit merkezi olduğunu gösteriyor. Kazılar, 2. Ramses döneminden kalma ve Anadolu’nun en eski kabartma medeniyetlerinin de Sirkeli’de bulunduğunu gösteriyor.” dedi.

BAŞKAN ALEMDAR ÖZTÜRK: MEDENİYETLERE BEŞİKLİK EDEN

ÜLKEMİZİN HER KARIŞ TOPRAĞINDAN TARİH FIŞKIRIYOR

Ceyhan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk ise Kazı Başkanı Prof.Dr. Miroslav Novak ve Başkan Yardımcısı Yard.Doç.Dr. Deniz Yaşin Meier ile Ankara Sayıştay denetçisi Erhan Göl’e’ çalışmalarında başarılar diledi

Alemdar Öztürk, “Medeniyetlere beşiklik eden ülkemizin her karış toprağından tarih fışkırmaktadır. Ceyhan da bu bölgelerden biridir. Özellikle bu tür kazı çalışmalarının bölgemiz ve ülkemiz turizmine büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Kazı çalışmalarının turizme kazandırılması için Ceyhan Belediyesi olarak imkânlarımız dâhilinde desteğimiz devam edecektir. Başta Prof.Dr. Miroslav Novak ve Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Deniz Yaşin Meier olmak üzere tüm kazı ekibine ve emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Bu çorbada bizim de tuzumuz olmuşsa mutluluk duyarız.” diye konuştu.

Daha sonra kazı çalışmaları sonrasında gün yüzüne çıkan demir çağından kalma motiflerin sergilendiği yerde Yrd. Doç.Dr. Deniz Yaşin Meier konuklara gün yüzüne çıkan motifler hakkında bilgiler verdi.

  Sirkeli’deki kazı programına Belediye Başkanı Alemdat Öztürk, Kazı Başkanı Prof. Dr. Miroslav Novak ve Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Deniz Yaşin Meier ile Ankara Sayıştay denetçisi Erhan Göl, İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Tari de katıldı.

 


Haber okunma sayısı: 1353

Ganoturk


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ