• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

ADANA KARNAVAL HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI BÜYÜK COŞKUYA HAZIR

adana-karnaval-hazirliklarini-tamamladi-buyuk-coskuya-hazir

Adana, Türkiye’nin ilk sokak karnavalı olan “2015 Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı” ile tarihi günlerinden birini daha yaşamak için tüm hazırlıklarını tamamladı.
03 Nisan 2015 Cuma 16:45

 Yurtiçinden ve yurtdışından gelen binlerce kişinin katılımıyla düzenlenecek olan karnaval, 4 Nisan Cumartesi günü  17:30’da Sular Mevkii’nden başlayıp Merkez Park’ta sona erecek kortej yürüyüşü ile resmi olarak başlayacak. Karnaval Kortejinde rengarenk kostümleriyle özel etkinlik grupları gösterilerini yaparak yürürken, karnaval için Adana’ya gelen çok sayıdaki ünlü sanatçı da halkı selamlayacak.

 

Kortej yürüşü ile başlayan karnaval coşkusu Merkez Park’ta Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Keremcem, Zeynep Casalini ve Gülden Mutlu konseri ile doruğa ulaşacak. Karnaval süresince Adana’nın birçok cadde ve sokakları ile kapalı mekanlarında 190’a yakın etkinlik ve aktivite düzenlenecek. Bu aktiviteler arasında; dans, müzik, halk oyunları, bando, sergiler, anma ve imza günleri ile spor gösterileri yer alırken, cumartesi gece düzenlenecek konserlerin ardından  dilek fenerleri ile Adana’dan tüm dünyaya “sevgi ve dostluk” mesajı iletilecek.

 

Bu yıl üçüncü kez gerçekleştirilen Portakal Çiçeği Karnavalı ile ilgili olarak Adana Valisi Mustafa Büyük, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Çukurova İlçe Belediye Başkanı Soner Çetin, Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ ve karnaval fikrinin öncüsü Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt’un katıldığı bir basın toplantısı düzenlendi. Toplantı sonrasında Adana Valisi, Büyükşehir ve Merkez İlçe Belediye Başkanları elele tutaşarak Adana’dan tüm Türkiye’ye dostluk ve birlik mesajı gönderdiler.

 

Toplantıda konuşan Adana Valisi Mustafa Büyük “Sivil inisiyatif tarafından gerçekleştirilen Portakal Çiçeği Karnavalı, toplumun her kesimini kucaklayan bir yapıdadır. Hepimizi bu şehri daha da güzelleştirecek, ortak hareket edeceğimiz  bir zeminde buluşturur şekilde ilerlemektedir.” Adana’nın kültürel değerleri ve yetiştirdiği insanların örnek gösterilebilecek bir potansiyele sahip olduğunu da belirten Vali Büyük, ‘’Portakal Çiçeği Karnavalı Adana’nın sahip olduğu değerleri, yansıttığı renkleri tüm dünyaya tanıtmak açısından çok önemli bir organizasyondur ve gelecek nesillere de güzel bir miras  olarak kalacaktır.’’ dedi.

 

 

 

 

“Turizm potansiyelinin layık olduğu ölçüde değerlendirilip geliştirilmesi ve tanıtımının sağlanmasına yönelik tüm girişim ve faaliyetler, belediyelerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, duyarlı turizm dostlarımızın kişisel istek ve heyecanları, bizleri “Adana’yı marka kentler arasına taşımak” konusunda motive ve teşvik etmektedir.  ‘Nisan’da Adana’da Portakal Çiçeği Karnavalı’, Adana’mızın sahip

olduğu zenginlikleri, ilimizin yansıttığı renkleri, portakal çiçeği kokusu eşliğinde tüm dünyaya tanıtmak açısından hayli yararlı olan çok önemli bir etkinliktir. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Nisan’da Adana’da Portakal Çiçeği Karnavalı”, Adana’mızın marka değerinin yükseltilmesi yolunda atılan önemli adımlardan biridir. Toplumun tüm kesimlerinden çok yoğun bir katılımla, hayli renkli etkinliklerle gerçekleştirilen ve Türkiye’nin yanı sıra dünya gündeminde dahi yer alan bu karnaval; Adana’nın tanıtımına çok önemli bir katkı sağladığı gibi, kentlilik bilincini, kentin gelişimine yönelik moral ve motivasyonu arttırmak açısından da sevinç ve gurur vericidir.”

 

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü de, karnavalın Adana’nın sosyo ekonomik ve kültürel hayatına büyük katkı sağladığını söyledi. Başkan Sözlü, karnaval ateşinin günden güne büyüdüğünü görmenin mutluluk verici olduğunu da kaydederek şöyle konuştu;

 

“Portakal Çiçeği Karnavalı’nın Türkiye’nin dünyaca ünlü bir karnavalı olacağına olan inancım sonsuzdur. Adana’ya gerek yurtiçinden gerekse yutdışından birçok kişinin geldiğini gördükçe çok doğru bir yolda olduğumuzu görüyorum. Adana Portakal Çiçeği Karnavalı ile algımızı farklı yere taşıyan ve herkesi biraraya getiren bir organizasyondur. Adana’nın adını Türkiye’ye ve dünyaya duyurdu. Karnavalın kentin pozitif tanıtımına son derece önemli katkı yaptığını  hep beraber gördük. Sanatsal, sportif ve daha başka temalardaki aktivitelerle Adanalılara ve dışarıdan gelen misafirlere unutulmaz günler yaşatılacağına eminim. Hemşerilerimizin karnavala bu yıl daha fazla sahip çıkacağından şüphem yok. Türkiye’nin ilk ve tek sokak karnavalına ev sahipliği yapmaktan, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı olarak, hemşerilerim adına onur duyuyorum.”

 

Karnavalın fikir öncüsü Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt  ise “Portakal Çiçeği Karnavalı”na önceki senelere oranla 2-3 kat daha fazla bir katılım beklediklerini kaydetti. Bozkurt, henüz üçüncü yılındaki karnavalın giderek bir bahar şenliğine, bir Hıdrellez kutlamasına dönüştüğünü gözlemlemenin gururunu yaşadıklarını sözlerine ekleyerek şu açıklamalarda bulundu;

 

“Sadece Adana’da yaşayan değil, Türkiye’nin ve hatta dünyanın her yerinden yüzbinlerce kişinin katıldığı, şehrin her köşesinde birbirinden farklı birçok aktivitenin

 

 

gerçekleştiği karnavalımızın gerçek sahibi her zaman dile getirdiğim gibi Adana halkıdır. İlk günden itibaren sıcak ev sahipliği ile karnavala sahip çıktıkları ve bu sevgi işini gönülden destekledikleri için kendilerine teşekkür ediyorum. Bu fikri ortaya ilk attığımda doğal olarak inanan da olmuştu, inanmayan da… Bugün geldiğimiz noktada, inanan veya inanmayan herkese “olabiliyormuş!” dedirttikleri için, Adana halkı yürekten teşekkürü hak ediyor. Bugün Adana’da siyasetin konuşulmadığı, kimsenin diğerini ötekileştirmediği, herkesin bir ve tek, omuz omuza, kardeşçe ve yanyana yürüdüğü, sokaklarında birlikte şarkılar söyleyip, dans ettiği, halaylar çekip çiftetelli oynadığı gerçek bir bahar şenliği yaşıyoruz.  Karnaval boyunca tüm katılımcıların hoşgörüyü elden bırakmadan tüm aktivitelere katılacağına ve sokaktaki eğlenceyi kaçırmamak için olabildiğince fazla caddelerde ve sokaklarda olacağına inanıyorum.  Temelinde “sevgi ve dostluk” mesajı olan karnavalımızda bu yıl yine bir katılım rekoru kıracağımıza da inanıyoruz. Hedefimiz, Adana’nın bu güzel halini tüm Türkiye’ye, hatta dünyaya duyurmaktır. Bu nedenle 4 Nisan Cumartesi günü kortej yürüyüşüne ve Merkez Park’taki resmi açılış törenine tüm Adana’lıları ve misafirlerimizi eksiksiz katılmaya davet etmek istiyorum.”

 

Basın toplantısında ayrıca medyanın karnavala göstermiş olduğu ilgiye de değinen Bozkurt, “Karnaval ile ilgili 2.5 yılda yazılı ve görsel medyada yayınlanan haber adedimiz 1.462 olup, bunun reklam eşdeğeri de yaklaşık 30 milyon TL ve  11.5 milyon dolar değerindedir'' dedi.

 

Karnavalın tanıtımı ve geniş kitlelere ulaşmasında önemli bir misyon üstlenen Gazeteci Ayşe Arman da, büyük bir heyecan ve mutluluk yaşadığını belirterek “Bu karnavalı Türkiye’nin her yerindeki insanların yaşaması için bağırmak istiyorum. Borazanlar çalarak onları Adana’ya davet etmek istiyorum.” dedi. Adanalıların karnavalı sahiplenmesinin bir Adanalı olarak kendisini çok mutlu ettiğini de söyleyen Arman “ Karnaval fikrini ortaya atanlara, destekleyen idari ve mülki yetkililerimize, Adana halkına ve destekleyen herkese teşekkür ediyorum. Ben de bundan sonra tüm gücümle karnavalı desteklemeye devam edeceğim” diye konuştu.

Çukurova İlçe Belediye Başkanı Soner Çetin de, portakal çiçeği kokusunun dünyanın en güzel kokusu olduğunu belirttiği konuşmasında şunları söyledi;

“İlçemizin hemen her yerinde karnaval çoskusunun yaşanması için sahneler, standlar kurduk. Konserler, eğlenceler düzenleyeceğiz ve tam bir şölen yaşatacağız. Aynı zamanda ilçemizin tüm sokaklarına greyfurt, portakal ve turunç ağaçları ektik. Karnavala böyle bir katkı yapmak istedik.  Biz bu karnavalı ciddiye alıyoruz ve almaya devam edeceğiz. İnancım odur ki bu karnaval yüzyıllar boyunca yaşayacak”

 

 

 

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar da toplantıda yaptığı konuşmada, karnavalın Adana’ya desteğini dile getirdi. Adana’nın bir narenciye kenti olması nedeniyle sağlanan katkının çiftçilere de yararlar getireceğini kaydeden Karalar “Portakal çiçeği kokusu insanı rehabilite eden bir koku. Bu kokunun yarattığı duyguyu herkesi yaşamasını isteriz. Karnavalımız Adana’ya çok şey katmaktadır. Bununla birlikte marka şehir olma yolunda karnavalın açtığı yol önemlidir” şeklinde konuştu. Karalar, ilçelerinde karnaval ile birlikte Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nin de açılışını gerçekleştirecekleri söyledi. 

Sarıçam Belediye Başkanı Bilal Uludağ da, bir insanın hayallerini gerçekleştirmesi, doğup büyüdüğü şehri için birşeyler yapması takdirle karşılanması gereken bir duruştur diyerek “İşte, bu nedenle Portakal Çiçeği Karnavalı bir rüyanın gerçeğe dönüştüğü ve henüz üç yaşına girerken dünya çapında tanınmayı başarmış özel, önemli ve değerli bir

Adana markasıdır” dedi.

 

Aktivite Sayısı 190’a Yakın

 

Portakal Çiçeği Karnavalı kapsamında bu yıl 190’a yakın aktivite gerçekleştirilecek. Bu etkinlikler arasında dans, müzik, halkoyunları, şiir, dinleti, tiyatro oyunları, resim ve fotoğraf sergileri, anma günleri ile çok sayıda konser yer alacak. 2013 ve 2014 yıllarında düzenlenen karnavallarda toplam aktivite sayısı 126 olmuştu. Portakal Çiçeği Karnavalı, 50 binden fazla kişinin katılımının beklendiği 4 Nisan’daki kortej yürüyüşü ve ardından Merkez Park’taki gongun çalınmasının ardından verilecek konserler ile resmi olarak başlayacak. Karnavalda ayrıca ABD’li Creole Blues müzisyenleri olan Cedric Watson ve Bijou Creole grubu da performanslarını sergileyecek. Karnavalın bir başka konserinde ise 5 Nisan tarihinde Bengü sahne alarak karnaval coşkusunu üst düzeyde tutacak.

 

Karnaval etkinlikleri arasında ünlü fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut’un Adanalı ünlüleri büyüdükleri sokaklarda ve doğdukları evde çektiği fotoğraflardan oluşan “Adanalı Olacak Çocuk” sergisi,  5-20 Nisan tarihleri arasında Kazancılar’da görülebilecek. Ünlü ressam Ertuğrul Ateş de 4 Nisan’da canlı performans ile “Karnaval” coşkusunu tuvale yansıtacak. Karnavalda Adana’nın yetiştirdiği ve geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz Yaşar Kemal de unutulmadı. “Yaşar Kemal’i Anma Töreni” Yaşar Kemal Sahnesi’nde 4 Nisan saat 15:00’da gerçekleştirilecek. Ayşegül Dinçkök’ün Endonezya’nın Batı Papua bölgesindeki Raja Ampat ve güney Sulawesi bölgesinde çekmiş olduğu sualtı fotoğraflarından oluşan ikinci sergisi ‘Derin Tutku Air’ 4 Nisan Cumartesi günü Adana Hilton Otel’de sanatseverlerle buluşacak.

 

 

Kostüm Tasarım Yarışmasına Büyük İlgi

 

“Portakal Çiçeği Karnavalı”nda bu yıl  “Kostüm Tasarım Yarışması” da düzenlendi. Tema sınırlamasının olmadığı, Portakal Çiçeği Karnavalı’nın ruhunu temsil edecek siyasi ve dini içeriği olmayan, baharı, bereketi, renkliliği, canlılığı, eğlenceyi, birlikteliği ve barışı temsil eden tasarımlar kıyasıya yarıştı. Yarışmada Ümit Temurçin başkanlığında her biri Adana’lı olan ünlü modacılar Selma State, Duygu Şenyürek, Mustafa Soydan ve Naci Sezgek’ten oluşan jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda dereceye girenlere ödülleri 3 Nisan akşamı Park Zirve’de düzenlenen defile de verildi.

 

En İyi Karnaval Fotoğrafını Çekenler Ödüllendirilecek

Portakal Çiçeği Karnavalı’nda bir de ödüllü fotoğraf yarışması düzenleniyor. Çektiğiniz karnaval temalı fotoğrafları ve kişisel bilgilerinizi info@nisandaadanada.com adresine e-mail yoluyla gönderebileceksiniz. Yarışmada birinci 2.500 TL, ikinci 1000 TL, üçüncü ise 500 TL’lik para ödülü kazanacak. Ayrıca ilk 10 dereceye girenler karnaval şapkası ile ödüllendirilirken, jüri özel ödülünü alan fotoğraf 2016 yılının Nisan ayında düzenlenecek 4. Portakal Çiçeği Karnavalı’nın afiş fotoğrafı olarak kullanılacak. 

 

Mobil Uygulama ile Gezmek Çok Kolay

 

Karnaval için özellikle Adana dışından gelen ziyaretçilere yönelik bir mobil uygulama da hazırlandı.  Ücretsiz Mobil Uygulama ile Adana’da Gezilecek Yerler başlığı altında yeme içme mekanları, tarihi yerler ve oteller ile ilgili bilgilere ulaşmak artık çok kolay olacak. Apple Store ve Google Play üzerinden  “Nisan’da Adana’da “ uygulamasını bir kaç saniye içerisinde ve ücretsiz olarak cep telefonlarına veya mobil cihazlarına indirenler, sadece karnaval esnasında değil, her Adana’ya gelişlerinde bu uygulamadan ücretsiz olarak devamlı yararlanabilecekler.

 

Karnaval Ünlüleri Adana’da buluşturacak

 

 2015 Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı’na çok sayıda sanatçı ile birlikte iş ve cemiyet hayatından da birçok ünlü isim katılacak. Portakal Çiçeği Karnavalı için Adana'ya gelenler arasında Açelya Akkoyun, Ahmet Olgun Sünear, Alper Kul, Altan Gördüm, Aras Bulut İynemli, Arif Keskiner, Ayşe Arman, Ayşegül Dinçkök, Barış Kılıç, Caner Cindoruk, Cankat Aydos, Cavit Çetin Güner, Çiğdem Kayalı, Demir Karahan, Derya Baykal, Ece Vahapoğlu, Emre Karayel, Erdal Cindoruk, Ertuğrul Ateş, Ezgi Özbay, Faruk Tınaz, Ferit Aktuğ, Fırat Altunmeşe, Gökay Kalaycıoğlu, Günseli Kato, Hatice Aslan, Hümeyra Erdoğan, Levent Özdilek, Levent Veziroğlu, Levent Soyubelli, Mehmet Turgut, Menderes Samancılar, Murat Hasari, Nebil Özgentürk, Nilüfer Bıyıklı, Rıza Akın, Seda Güven, Sinem Öztürk, Sitare Akbaş, Suat Aydoğan, Tolga Ortancıl, Turgut Kazan, Yetkin Dikinciler ve Ümit Karan gibi isimler de bulunuyor.

 


Haber okunma sayısı: 2100

Ganoturk


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ