• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Kozan Belediyesi İlçenin Manevi Büyüklerine Sahip Çıkıyor

kozan-belediyesi-ilcenin-manevi-buyuklerine-sahip-cikiyor

Kozan Belediyesi tarafından ilçenin manevi değerlerinden olan Hasan Esad Bağdadi’nin türbesinde bakım, onarım ve çevre düzenlemesi çalışmaları başlatıldı.
09 Haziran 2016 Perşembe 20:42

 Kozan Belediyesi Şantiye Şefliği ekiplerince Yarımoğlu Mahallesi Hapisboğazı Sokakta bulunan tek odalı türbe ve çevresinde başlatılan çalışma kapsamında, öncelikli olarak sandukanın bulunduğu binada tadilat yapılacağı bildirildi. Yaklaşık 2 bin metrekare alana sahip türbenin bahçesine avlu duvarı çeken ekipler, bahçe içerisine mescit, şadırvan, kurban kesim odası, tuvalet ve bekleme odalarından oluşan yeni bir tesis inşa ediyor.

Halk arasında Hasan Dede Türbesi olarak bilinen ve en son 2006 yılında yine Kozan Belediyesi tarafından bakım ve onarımı yapılan türbedeki çalışmaları yerinde inceleyen Kozan Belediye Başkanı Musa Öztürk yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;“İlçemizin manevi büyüklerine sahip çıkarak, halkımızın bu mübarek zatların türbelerini ziyaret etmelerini daha da kolaylaştıracağız. Bu konuda bize rehberlik eden Abdurrahman Yılmaz hocamıza teşekkür ediyoruz. Halk arasında ‘Hasan Dede’ türbesi olarak bilinen bu türbeye ulaşım güçlüğü nedeni ile vatandaşlarımız rahatça gelemiyordu. Bu sorunun da çözümünü üretiyoruz, türbemizin yolunu genişleterek asfaltla kaplıyoruz. Ayrıca Türbe bahçesine vatandaşlarımızın gelip kurbanını keseceği, namazını kılacağı ve oturup istirahat edebileceği kapalı alanlar da yapıyoruz. Vatandaşlarımızın ziyaretlerinin kabul olması temennisiyle, yürütülen çalışmalar ilçemize hayırlı olsun.”

Hasan Esad Bağdadi Kimdir: Hz. Mevlana sülalesinden olan Hasan Esad Bağdadi, Kozan Kalesi’nin fethi esnasında atı ile birlikte düşerek şehit olmuştur. Bağdadi, büyük bir alim olarak bilinmektedir.


Haber okunma sayısı: 2532

Ganoturk


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ