• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Sektörde haksız rekabete izin verilmemeli

sektorde-haksiz-rekabete-izin-verilmemeli

ATO 37. Grup Lokantacılar Meclis Üyesi Ahmet Yarar, sorunlarını dile getirdi:
08 Mayıs 2016 Pazar 16:58

 Sektördeki haksız rekabetin en büyük sorunlarını oluşturduğunu belirten Adana Ticaret Odası (ATO) Meclis Üyesi Ahmet Yarar, kayıt dışı faaliyet gösteren işyerleri yüzünden lokantacıların zor durumda kalmasının yanında gıda güvenliği açısından da tehlikelyer yarattığını söyledi.

Sektörünün durumu ve sorunlarına ilişkin açıklamalarda bulunan Adana Ticaret Odası (ATO) 37. Grup Lokantacılar Sektörü Meslek Komitesi ve Meclis Üyesi Ahmet Yarar, uzman olmayan kişilerin medyada tüketiciyi olumsuz yönde etkileyen yanlış ve taraflı yorumları nedeniyle gıda mevzuatına uygun üretim yapan işletmelerin zor duruma düştüğünü, tüketicilerin de bilgi kirliliği yüzünden yanıltıldığını söyledi.

Sektördeki en önemli sorunlardan birinin de kayıt dışı faaliyet gösteren işyerleri olduğuna dikkat çeken Yarar, “Bu sorun gıda güvenliğini tehlikeye atmasının yanı sıra haksız rekabeti de beraberinde getiriyor. Bir yanda vergi, SGK primi ödeyerek işini yasalara uygun yürütmek isteyen, diğer yanda ise bu yaptırımların dışında kalan işletmeler bulunuyor. Korsan veya seyyar olarak faaliyet gösteren kafe, lokanta ve pastane gibi işyerlerinin daha sık denetlenmesinin sektördeki haksız rekabetin önüne geçilebilmesi için caydırıcı unsur olacağına inanıyorum” dedi.

Denetim görev ve yetkisi olan kurumların kayıt dışı açılan işyerleri ile seyyar satıcılara gereken hassasiyeti göstermesini beklediklerini de dile getiren Yarar, “ Adana genelinde korsan faaliyet gösteren seyyar satıcılar tarzındaki yerlerin mevzuat çerçevesinde kaldırılmasını ve haklarında yasal işlem yapılmasını istiyoruz. Özellikle işyerleri tarafından ruhsat ve izin belgeleri çıkarılırken belgeler karşılığı ödenen çeşitli harçların miktarlarının en aza indirilmesi ya da hiç alınmaması gerektiğini düşünüyoruz. Kayıt dışılığı ve haksız rekabeti ancak bu şekilde önleyebiliriz. Ayrıca, tüm yasal izinlerini tamamlamış olan küçük çaplı bir esnafımıza herhangi bir küçük ihmalden dolayı 10 bin lirayı aşan para cezaları uygulanıyor. Ceza miktarlarının tekrar gözden geçirilerek makul düzeylere çekilmesini istiyoruz” görüşlerini dile getirdi.

 

 


Haber okunma sayısı: 3493

Ganoturk


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

KATEGORİLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ