• DOLAR TL
  • EURO TL
  • Altın TL

Zafer KARA Kimdir ?

zafer-kara-kimdir-

5 Mayıs 1953 Yılında Adana'nın Kozan ilçesi eski Kabasakal köyünde Dünya'ya geldi. İlk, Orta ve lise öğrenimini Kozan'da tamamladı. 1972 Yılında Adana İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi ( İ.T.İ.A.) Mühendislik Fakültesi İnşşaat Mühendisliği Bölümünü kazandı. Aynı yıl Babasını kaybeden Zafer Kara, Annesinin ve 8 Kardeşinin sorumluluğunuda yüklenmek zorunda kaldı. Hafta içi okul hafta sonları da Köy ve Tarla arasında geçen 4 yılın sonunda 1976 'da fakülteyi birincilikle bitirerek "İnşaat Mühendisi" oldu. Hocasının teklifi üzerine 1976 Yılından 1978 yılına kadar mezun olduğu fakültede Statik beton arma asistanlığı yaptı; Aynı zamanda proje çalışmalarında bulundu.
15 Kasım 2013 Cuma 03:19

 Askerliğini tamamladıktan sonra Gürtek İnşaat Ortaklığında şantiye şefli olarak görev aldı.. Bu dönemde Nevin Kara ile halen mutlu bir evlilik sürdüren Zafer Kara, 1983 Yılında iki ortaklı İMKO İnşaat şirketini kurdu. İmko İnşaat çatısı altında Hatay Dörtyol Dörtyol Belediye Sarayı İnşaatı ( 1987 ) Bandırma ( 1990 ) ve Kayseri İncesu ( 1992 ) içme suyu inşaatlarını tamamladı. Sn. Recep Tayiip Erdoğan'ın Belediye Başkanlığı Döneminde İstanbul'un su sorunu çözümünde rol oynayan İSKİ - Çeliktepe - Ayazağa - Büyükdere - Maden  terfi isale hattı ve pompa istasyonları projesini 1995 yılında başarıyla yürüttü.


1996 Yılında Zafer Kara İnşaat şirketini kurdu. Kendi Şirketiyle Kastamonu Taşköprü İlçesi kanalizasyonu, Şanlıurfa İçme suyu, Konya Akşehir - Beyşehir ilçeleri Organize Sanayi alt yapısı Beyşehir ilçesi Atık su arıtma tesisi projelerini tamamladı. Serbest Meslek hayatına başladığı günden bu bugüne kadar Adana'ya 2000'den fazla yüksek standartta konut kazandıran Zafer Kara Adana'ya olan sevgisini ve hizmet aşkını  bulunduğu gönüllü hizmetlerle günümüze taşıdı. Sabancı Merkez Camii İnşaatında ( 1988 - 1999 ) teknik yöneticilik, Adana Çukurova İlahiyat Fakültesi yapımında danışmanlık ve Türkiye Diyanet Vakfı Adana Şubesi 2. Başkanlığını ( 1988 - 2001 ) gönüllü olarak üstlendi. Halen 2004 yılında başlayan ve yaklaşık 500.000 m2 Kapalı alanı bulunana Mehmet Başpınar Sanayi Sitesi'nin Teknik Danışmanlığını bedelsiz yapmaktadır. Bulunduğu gönüllü hizmetlerin yanı sıra halen, Adana İnşaat Mühendisleri Odası, Adana Ticaret Odası, TÜMSİAD, Adana Sanayi Odası, Kozanlılar Derneği, Adana Teknik Elemanlar Derneği üyelikleri bulunmaktadır. 


Aktif Siyaset hayatına 2001 yılında eşi Nevin Kara'la birlikte Ak Parti de başlayan Zafer Kara günümüze kadar Adana Ak Parti Kurucu il başkan yardımcılığı ( 2001 ) ve Adana Ak Parti Tanıtım ve Medya Başkanlığını ( 2012-2013 ) yaptı. 2004 yılı yerel seçimlerinde Ak Parti'den  Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığına Aday Adayı oldu. Eşi Nevin Kara ise  halen Ak Parti Merkez Karar ve Yürütme Kurulu ( MKYK ) Kadın Kolları üyeliği, Teşkilat Başkan Yardımcılığı, ve Sosyal İşler Başkan yardımcılığında bulunmaktadır.


Çiftin Boğaziçi Üniversitesinden Mezunu Özel Sektörde Satın Alma direktörlüğü yapan bir kızı  ve Amerika Carnegie Mellon Üniversitesinde doktora yapan bir oğlu bulunmaktadır. 


Haber okunma sayısı: 10084

Ganoturk


Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

ADANA - HAVA DURUMU

ADANA

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ